Artykuły

Częstochowa. Nagrodzeni w dziedzinie kultury

Na finał jubileuszowych 25. Dni Częstochowy wręczono miejskie nagrody w dziedzinie kultury. Otrzymali je m.in. poetka Wioletta Grzegorzewska, aktorka Sylwia Oksiuta-Warmus oraz dyrektor Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" Tadeusz Piersiak.

Święto Częstochowy jak co roku stało się okazją, by podziękować i nagrodzić tych, których działalność w istotny sposób wzbogaca kulturalną stronę Częstochowy.

Obok nagród w dziedzinie kultury miasto przyznało również tytuł Mecenasa Kultury, którym w tym roku uhonorowano Światowy Związek Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Doceniono duże zaangażowanie organizacyjne i finansowe, systematyczną współpracę z organizatorami miejskich wydarzeń kulturalnych oraz wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń. Nagrodę ze względu na inne zobowiązana przewodniczący związku Zygmunt Rolat odebrał w sobotę, czyli na dzień przed oficjalną uroczystością w ratuszu.

Do wyróżnienia oprócz Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków nominowano również: Multimedia Polska SA, Drukarnię VIPER Sp. z o.o., Auto-Handel-Centrum Krotoski-Cichy, Koksownię Częstochowa Nowa Sp. z o.o., Tauron Dystrybucja SA Oddział w Częstochowie, Press Glass SA, Kar-Bud Sp. z o.o., P.H.U. "Delta-Audio" oraz Annę Szwedowską.

Szef filharmonii z odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej

Zanim przyznano miejskie nagrody, miało miejsce szczególne wydarzenie, Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, odebrał bowiem honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Szef filharmonii doceniony został - na wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie - za wieloletni wkład w rozwój i promocję polskiej kultury.

- To miły moment, kiedy zostaje doceniona praca, dość długa praca. Przelatują myśli, co się zrobiło, kiedy, jak - mówił wyraźnie wzruszony Ireneusz Kozera, wspominając swoją drogę zawodową. - To wyróżnienie ministra za zasługi dla kultury polskiej świadczy pewnie o (proszę mi wybaczyć megalomanię) wzroście znaczenia częstochowskiej kultury w Polsce. Przecież tutaj się bardzo wiele wydarza, sieć kulturalna rozwija się w bardzo szerokim zakresie - zaznaczał.

Honorowanie najwybitniejszych tradycją święta miasta

- Chcę, by Częstochowa stawała się miejscem coraz bardziej przyjaznym do życia. Chcę zmieniać sposób myślenia części jej mieszkańców. Chcę, by częstochowianki i częstochowianie dobrze postrzegali swoje miasto, by z dumą o nim mówili. Żeby to osiągnąć, musimy się tu dobrze czuć. Niebagatelne znaczenie ma tu kultura, jej twórcy, animatorzy i mecenasi. Święto miasta jest znakomitą okazją do pokazania ich dokonań. Tradycją Dni Częstochowy jest honorowanie najwybitniejszych artystów i twórców - mówił prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który wręczał w niedzielę Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2017.

Nagrody te wręczono w pięciu kategoriach: teatr i film, muzyka i taniec, literatura i historia, sztuki plastyczne oraz promocja i ochrona kultury.

Do kogo trafiły nagrody?

W pierwszej kategorii nagrodzono aktorkę Teatru im. Mickiewicza Sylwię Oksiutę-Warmus [na zdjęciu], doceniając nie tylko całokształt działalności teatralnej, ale przede wszystkim działania społeczno-artystyczne na rzecz mieszkańców Częstochowy. Artystka znana jest bowiem z licznych przedsięwzięć charytatywnych i społecznych (przypomnijmy, że ostatnio razem z częstochowską "Wyborczą" przeprowadziła akcję "Do zaczytania").

W kategorii poświęconej muzyce wyróżniono za całokształt działalności artystycznej Janusza Sołtysika, który już od lat 60. XX w. promował jazz w częstochowskim środowisku muzycznym. Saksofonista jest członkiem zespołu Five O'Clock Orchestra i zdobywcą indywidualnej Złotej Tarki na festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie.

Z kolei gdy chodzi o literaturę, miasto doceniło działalność twórczą Wioletty Grzegorzewskiej, szczególnie uwzględniając tegoroczną nominację do The International Man Booker Prize. Autorka, która przez kilkanaście lat mieszkała w Częstochowie, dziś mieszka w East Tilbury nad deltą Tamizy. Nagrodę w jej imieniu odebrała siostra - Małgorzata Knapik.

W dziedzinie sztuk plastycznych nagrodę otrzymała malarka Cecylia Szerszeń, laureatka srebrnego medalu Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Ostatnia z nagród - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania i promocji kultury - została wręczona Tadeuszowi Piersiakowi, szefowi Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater", a wcześniej przez wiele lat dziennikarzowi częstochowskiej "Wyborczej".

Piersiak: Dziękujemy za dostrzeżenie naszych starań

To właśnie Tadeusz Piersiak, jako zasłużony animator kultury, został poproszony, by przemówić w imieniu wszystkich nagrodzonych.

- Przychodzi mi reprezentować grono wyjątkowe. To osoby nie tylko szczególnie uzdolnione i pełne zasług, ale też niezwykle miłe i życzliwe w życiu codziennym, o czym nieustannie mam się okazję przekonywać. Mimo różnić płci, wieku, wyborów twórczych i aktywności społecznej to wszystko są ludzie pasji, którzy swoją codzienną działalność pełnią z potrzeby serca, z konieczności wypowiedzenia siebie, powodowani twórczym temperamentem - mówił Tadeusz Piersiak. - Dziękujemy za dostrzeżenie naszych starań. Nasza Częstochowa znacznie wypiękniała i wypełniła się życiem w ostatnich latach. Jeśli mogliśmy dołożyć do tego naszą cegiełkę, jesteśmy dumni - dodaje.

Przy okazji dyrektor OKP "Gaude Mater" przypomniał, że 40 lat temu rozpoczynał swoją działalność zawodową w kulturze.

- 1 października rozpocząłem pracę w Muzeum Częstochowskim jako stażysta -przewodnik i to właśnie w tej sali przyjmowałem gości - wspominał z uśmiechem laureat nagrody za działalność na rzecz upowszechniania i promocji kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji