Artykuły

Sumi zamiast Angeliki

Życie muzyczne obfituje ostatnio nie w wydarzenia, lecz w ciągle korekty planów. Nie przyjedzie więc do Warszawy Teatr Wielki z Poznania, nie zaśpiewa Angelika Kirchschlager, pojawi się natomiast niezapowiedziana wcześniej inna gwiazda, Sumi Jo. Zmienił też program swej wizyty słynny reżyser Achim Freyer.

29 grudnia poznański Teatr Wielki zamierzał zaprezentować stołecznej publiczności operę "Andrea Chenier" Umberto Giordano w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Po tegorocznej marcowej premierze inscenizacja pojechała do Waszyngtonu, gdzie wzbudziła uznanie. W Warszawie czekano na nią z niecierpliwością, bo Mariusz Treliński ma tu ogromną rzeszę fanów. Wizyta zespołu została jednak odwołana, poznańskiemu teatrowi zabrakło 130 tys. zł na pokrycie kosztów tej podróży.

Perturbacje finansowe - choć innej natury - stały się również powodem odwołania planowanego na 11 stycznia recitalu Angeliki Kirchschlager w Filharmonii Narodowej. Jak poinformowała "Rz" dyrekcja tej instytucji, agent artystki żądał zapłacenia z wyprzedzeniem całego honorarium ustalonego w umowie. Negocjacje nie zakończyły się porozumieniem i z recitalu zrezygnowano, a publiczność straciła szansę posłuchania śpiewaczki, będącej na światowym topie. Austriaczka Angelika Kirchschlager, której kariera rozpoczęła się 10 lat temu, należy do artystek rozchwytywanych przez największe teatry, więc trudno przewidzieć, kiedy znajdzie czas na przyjazd do Polski.

Zamiast austriackiego mezzosopranu Filharmonia Narodowa proponuje jednak koreański sopran. 11 stycznia z recitalem wystąpi Sumi Jo, która po studiach w Seulu przyjechała do Europy w połowie lat 80. i obecnie może poszczycić się licznymi rolami w spektaklach La Scali czy Opery Paryskiej. Nagrała również wiele płyt, w Polsce najbardziej znany jest wydany przez NAXOS "Tancredi" Rossiniego, w którym śpiewa razem z Ewą Podleś.

Program recitalu Sumi Jo jest aktualnie ustalany. Wiadomo natomiast, jaki ma plan pobytu w stolicy Achim Freyer. W styczniu Opera Narodowa wznawia jego znakomitą inscenizację "Potępienia Fausta" Hectora Berlioza i z tej okazji zapowiadano inny autorski spektakl w wykonaniu The Freyer Ensemble. Jest to grupa składająca się z aktorów, akrobatów, muzyków, śpiewaków i tancerzy, od lat współpracująca z tym twórcą. Ostatecznie Achim Freyer postanowił poprowadzić w Operze Narodowej jedynie warsztaty otwarte dla publiczności. Trzy wieczory (22,24 i 25 stycznia) nazywają się ,Warten auf Traume" i mają pokazać, jak reżyser pracuje nad nowym spektaklem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji