Artykuły

Tarnów. Z czego pośmiejemy się na Talii?

Interesujące teksty komediowe w doborowych inscenizacjach, teatry z całej Polski, znani aktorzy i znakomici twórcy teatralni, w tym roku głównie młodzi - za dwa tygodnie rusza nad Białą jedna z najbardziej ulubionych przez tarnowian dorocznych imprez, czyli Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia, organizowany już po raz 21. przez Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie.

Przygotowania do wydarzenia idą pełną parą i bez zbędnych niespodzianek, a w teatralnej kasie wciąż dostępne są bilety na większość przedstawień.

XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia odbędzie się w tym roku w dniach 15 - 24 września i tradycyjnie będzie miał charakter konkursu. Na miejskiej scenie o Grand Prix i statuetkę Talii oraz inne nagrody i wyróżnienia, w tym niezwykle cenną Nagrodę Publiczności, powalczy siedem spektakli komediowych zrealizowanych w różnych polskich teatrach oraz jedno przedstawienie dyplomowe studentów krakowskiej PWST. Przypomnijmy, będą to: polska prapremiera czarnej komedii Martina McDonagha "Porachunki z katem" w reżyserii Marcina Hycnara (produkcja Tarnowskiego Teatru), klasyczna komedia omyłek Calderona de la Barca "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Roberta Kurasia (Lubuski Teatr w Zielonej Górze), "Napis" Geralda Sibleyrasa w inscenizacji Pawła Paszty (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu), sceniczna adaptacja głośnej powieści Michała Witkowskiego "Lubiewo", wyreżyserowana przez Piotra Siekluckiego (Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie), "Humanka" Jarosława Murawskiego w reżyserii Agaty Puszcz (Teatr Polski w Bielsku Białej), "Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać) " w inscenizacji Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), autorskie przedstawienie "Drugi spektakl" Anny Karasińskiej oraz nagrodzony Grand Prix i nagrodą zespołową na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi dyplom studentów krakowskiej PWST "Do dna" w reżyserii Ewy Kaim [na zdjęciu].

O wyborze najlepszego z prezentowanych widowisk konkursowych zadecyduje festiwalowe jury, w którym zasiądą cenieni specjaliści w dziedzinie teatru i sztuki: Małgorzata Bogajewska - reżyser teatralny, dyrektorka Teatru Ludowego w Nowej Hucie, Maria Pakulnis -aktorka filmowa, teatralna i radiowa, Wojciech Malajkat - aktor filmowy i teatralny, reżyser, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, Leszek Mądzik - scenograf i reżyser teatralny, malarz, profesor sztuk plastycznych.

Przygotowania do imprezy w miejskim teatrze są zaawansowane i przebiegają sprawnie.

- Na razie - odpukać - mogę potwierdzić, że wszystkie nasze plany zmierzają ku szczęśliwemu rozwiązaniu i wygląda na to, że festiwal odbędzie się w takiej formie, jak założyliśmy. Bardzo się z tego cieszymy - informuje dyrektor artystyczny tarnowskiej sceny, Marcin Hycnar.

Od ubiegłego tygodnia znane są też tytuły spektakli, które widzowie Talii obejrzą poza konkursem jako istotne uzupełnienie i wzbogacenie festiwalowej oferty.

- Do ostatniej chwili walczyliśmy o to, by propozycje imprez towarzyszących były jak najciekawsze. Nie wszystkie z naszych planów - nie ukrywam - udało się zrealizować, ale myślę, że to, co się udało zaprosić do Tarnowa, z pewnością warto obejrzeć - podkreśla dyrektor Hycnar.

W drugim dniu Talii widzowie zobaczą poza konkursem drugą część komedii "Zdobyć, utrzymać, porzucić", z pod tytułem "Rozstania i powroty", Teatru Capitol w Warszawie. To autorskie dzieło Krzysztofa Jaślara, znanego tekściarza kabaretowego, i reżysera teatralnego; muzyczno-kabaretowa opowieść o relacjach damsko-męskich, o której twórcy wypowiadają się w żartobliwym tonie:

- "Rozstania i powroty - to temat niby poważny, ale proszę się nie niepokoić. Nie stawiamy żadnych trudnych pytań. Co najwyżej dajemy odpowiedzi, które mogą dotyczyć każdego udanego, a zwłaszcza nieudanego związku. Tu ważna uwaga - żeby wrócić, najpierw trzeba się rozstać. To działa niestety tylko w takiej kolejności i nie ma co protestować. I jeszcze jedno. .. Będzie o punktach zapalnych, takich jak... jednak dalej tematu nie rozwijamy, żeby nie zniechęcać. Jeśli nawet sprawa "roztrząsana" w przedstawieniu będzie bulwersująca, to proszę się nie martwić, przedstawimy ją jak piosenkę: lekko, łatwo i przyjemnie". Na scenie bawić nas będą Monika Dryl, Katarzyna Żak, Olga Bończyk oraz Władysław Grzywna.

Z kolei "Duszpasterz hipsterów", który zostanie zaprezentowany w przeddzień zakończenia festiwalu, jest monodramem Andrzeja Konopki, napisanym dla kabaretu Pożar w Burdelu przez Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego. Aktor wciela się w nim w postać księdza Marka, który zaprasza na odlotowe nabożeństwa, wirtuozerskie kazania i efektowne nawrócenia, czyli pierwszy katolicki stand-up! Odsłoni także kulisy życia księdza w wielkim mieście, oprowadzi po swoim lofcie i rozwikła zagadkę tajemniczego zakonu Księży Wyklętych.

Natomiast finał Talii uświetni "Artur Andrus. Recital kabaretowy", złożony z opowieści i piosenek. Arturowi Andrusowi towarzyszył będzie zespół muzyczny w składzie: Wojciech Stec (fortepian, gitara), Łukasz Borowiecki (kontrabas, akordeon), Łukasz Poprawski (saksofony, klarnet), Paweł Żejmo (perkusja).

W teatralnej kasie na teatromanów i pasjonatów komedii wciąż czekają bilety. Każde z przedstawień, z wyjątkiem monodramu Andrzeja Konopki i recitalu Artura Andrusa, zostanie zagrane dwa razy, więc biletów zabraknąć nie powinno. A co sprzedaje się najlepiej?

- Rezerwacje rozkładają się dość równomiernie, ale nie bez małych wyjątków. Sporym zainteresowaniem cieszy się spektakl "Księżniczka na opak wywrócona" z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze oraz "Porachunki z katem", czyli propozycja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Często jest także wybierana sztuka "Napis" z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, czarna komedia jednego z najznakomitszych współczesnych dramatopisarzy francuskich - wymienia Karolina Białas z Biura Promocji i Organizacji Widowni tarnowskiego teatru.

Jak się okazuje, w czołówce najpopularniejszych widowisk tegorocznej edycji festiwalu znalazła się rodzima tarnowska produkcja, czyli czarna komedia McDonagha w reżyserii dyrektora artystycznego, Marcina Hycnara. Dla tych, którym nie udało się zdobyć biletów na jej premierę podczas Talii, jest dobra wiadomość - spektakl zostanie zagrany przedpremierowo 13 i 14 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji