Artykuły

Rzeszów. Poczytają "Wesele". W sobotę Narodowe Czytanie

W sobotę, 2 września, odbędzie się finał tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W tym roku na wspólną lekturę Polacy wybrali "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Gdzie posłuchamy tekstu "Wesela"?

W ogrodach

Podkarpackie czytanie "Wesela" w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września w godz. 14-17 w ogrodach przy bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

W programie:

- czytanie fragmentów "Wesela" z podziałem na role przez senatorów i posłów do Parlamentu RP, przedstawicieli władz lokalnych, wojska, dyrektorów instytucji kulturalnych, rektorów uczelni wyższych, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzieży;

- wystawa pt. "Co się w duszy komu gra...";

- wystawa wydań "Wesela" ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej;

- występy Mobilnej Filharmonii oraz występy artystyczne młodzieży.

Podczas imprezy rozdawane będą egzemplarze "Wesela" opatrzone okolicznościową pieczęcią oraz symboliczne kołacze weselne.

Przy fontannie

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc zapraszają mieszkańców Rzeszowa do wspólnego czytania dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w sobotę od godz. 16 do 21 obok Fontanny Multimedialnej przy al. Lubomirskich w Rzeszowie.

Imprezę rozpoczną tańce krośnieńskie (godz. 16-16.10) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lesiaki", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Następnie pieśni weselne (godz. 16.10-16.30) zaprezentuje Zespół Śpiewaczy "Wesołe Kumoszki" wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury Filia Country.

Kolejnym punktem programu będą tańce lasowiackie (godz. 16.30-16.45) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lesiaki", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie, oraz głośne czytanie dialogu Panny Młodej i Pana Młodego przez członków zespołu.

Następnie w ramach "Klubu Czytelnika - Przestrzeni Głośnego Czytania" odbędzie się czytanie wybranych fragmentów "Wesela" (godz. 16.45-20) przez mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia oraz przez zaproszonych gości, a także pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP (16.45-19).

Przygotowano także wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w "Strefie zabaw" (godz. 16.45-19). Odbędą się: animacje, gry, warsztaty plastyczne, zabawy, malowanie twarzy, zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy. Podczas warsztatów rękodzieła "Weselne wianki" (godz. 16.45-18.30) dzieci i dorośli będą mieli szansę stworzyć niepowtarzalne wianki z papierowych kwiatów. W tym samym czasie odbędzie się też rodzinne quizowanie literackie (godz. 16.45-18).

Narodowe Czytanie zakończy pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej, który rozpocznie się o godz. 20.

W Galerii Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Galeria Rzeszów zapraszają na pokaz specjalny w dniu Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, który odbędzie się w przestrzeni widowiskowej Galerii Rzeszów w sobotę o godz. 11 i 12.30.

W skansenie

Narodowe Czytanie "Wesela" odbędzie się także w sobotę w skansenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Początek o godz. 19 w XVIII-wiecznym spichlerzu z Bidzin. Dyrekcja i pracownicy, czytając fragmenty arcydramatu, wcielą się w Państwa Młodych, Gospodarzy, Chochoła, Poetę, Dziennikarza, Stańczyka. Weselne sceny zaczarowywać będą również muzykanci z kapeli ludowej, którzy porwą zgromadzonych do tańca.

"Wesele" wygrało

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W roku 2015, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce "Lalkę" przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

Tegoroczną lekturę wybrano w internetowym głosowaniu spośród czterech propozycji. W głosowaniu oprócz "Wesela" wzięły udział: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowski" Juliusza Słowackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji