Artykuły

Bytom. Bassem Akiki i "Młody duch tańca" w Śląskiej

Opera Śląska zaprasza 10 września na dwa wyjątkowe wydarzenia: spotkanie z dyrygentem Bassemem Akiki w ramach cyklu spotkań "Porozmawiajmy o Operze" (godz. 16) oraz międzynarodowe widowisko baletowe "Młody duch tańca" (godz. 18).

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze

W ramach cyklu Opera blisko Ciebie spotkamy się z dyrygentem, który od lat prowadzi dynamiczną karierę, regularnie dyryguje na wiodących europejskich scenach. Bassem Akiki - w Teatrze Królewskim de la Monnaie w Brukseli dyrygował światową premierą opery Medlla do muzyki Björk, czy belgijską premierą opery Pascala Dusapin i Gertrudy Stein pt. To Be Sung, w sezonie 2017/2018 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej powierzono mu przygotowanie aż dwóch produkcji a w Operze Śląskiej rozpocznie 73. sezon artystyczny galą "Miłość i Wojna", podczas której będzie można usłyszeć najpiękniejsze fragmenty oper prezentowanych w nadchodzącym sezonie artystycznym.

Spotkanie odbędzie się 10 września o godz. 16:00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura. Gospodarzem cyklu jest Violetta Rotter-Kozera.

Wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 32 39 866 815, 39 66 877)

Spotkania "Porozmawiajmy o Operze" odbywają się w ramach projektu "OPERA BLISKO CIEBIE - cykl lekcji teatralnych dla uczniów szkół podstawowych o ograniczonym dostępie do kultury" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MŁODY DUCH TAŃCA

"Młody duch tańca" to widowisko baletowe, w którym wezmą udział najzdolniejsi uczniowie dwóch publicznych szkół baletowych z Polski (Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi), jak również ich japońscy rówieśnicy uczący się w najlepszych szkołach baletowych w Europie i Japonii. Spektakl zostanie zaprezentowany w Operze Śląskiej 10 września o godz. 18.00. Oprócz tancerzy wezmą w nim udział młodzi japońscy instrumentaliści wykonujący tradycyjną grę na bębnach Wadaiko oraz uczniowie folklorystycznego wydziału Węgierskiej Akademii Tańca z Budapesztu. Uczniowie zaprezentują trzyczęściowy spektakl, na który składają się "Paquita, część współczesna oraz taniec narodowy. W większości są to choreografie, które powstały specjalnie dla tego projektu. Szczególne miejsce zajmą w tym widowisku polskie tańce narodowe.

To pierwszy w Polsce projekt angażujący w tak szerokim zakresie uczniów polskich i zagranicznych szkół baletowych, dający każdemu uczestnikowi możliwość z jednej strony rozwoju artystycznego i zaprezentowania własnych umiejętności oraz osobowości w atrakcyjnej dla masowego odbiorcy nowoczesnej formie, a z drugiej pogłębienie ich poczucia tożsamości kulturowej poprzez kontakt z obyczajowością i tradycjami innych narodów.

Pomysłodawcą projektu oraz reżyserem spektaklu jest Wiesław Dudek - tancerz, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, przez 12 lat pierwszy solista Staatsbalett w Berlinie. Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli ponadto pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie, tacy jak: Shoko Nakamura, Eric Gautgier, Xenia Wiest, Anna Nowak, Katarzyna Aleksander-Kmieć czy Katarzyna Kozielska.

Bilety:

normalny 25 zł

ulgowy 20 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji