Artykuły

Kraków. Premiera nowej komedii Jana Jakuba Należytego

25 września w Krakowskim Teatrze Komedia odbędzie się premiera spektaklu "Małżeństwo we frankach szwajcarskich" autorstwa Jana Jakuba Należytego w reż. Dariusza Gnatowskiego.

W przedstawieniu zagrają Julita Kożuszek, Renata Pałys, Jan Jakub Należyty i Dariusz Gnatowski.

"Małżeństwo we frankach szwajcarskich" to najnowsza sztuka cenionego autora, muzyka, tekściarza, reżysera i producenta teatralnego - Jana Jakuba Należytego, twórcy takich hitów, jak "Andropauza męska rzecz, czyli zdecydowana odpowiedź na Klimakterium", "Andropauza 2, czyli męska rzecz być z kobietą" czy "Dieta cud - komedia odchudzająca".

- Moja najnowsza sztuka opowiada o losach pewnego małżeństwa, które postanawia się rozwieść, ale małżonkowie nie mogą się rozstać ze względu na zaciągnięty kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Muszą nawet dalej mieszkać razem w tym samym mieszkaniu i choć paradoksalnie z początku wydaje się, że kredyt jest silniejszy od miłości, na koniec może się okazać, że jest dokładnie na odwrót. - mówi Jan Jakub Należyty. I dodaje: Serdecznie zapraszamy na premierę frankowiczów, małżeństwa z krótszym i dłuższym stażem oraz wszystkich, którzy chcą spojrzeć na swoje życie, problemy i marzenia z dystansu i lubią pośmiać się z samych siebie.

"Małżeństwo we frankach szwajcarskich" to komedia muzyczna z najpiękniejszymi romantycznymi piosenkami w tle, napisanymi przez Jana Jakuba Należytego. Będzie grana premierowo w ramach cyklu "Komedia na Batorym 2017" w poniedziałek 25 września o godz. 19.00 na statku Batory, zakotwiczonym na Wiśle u stóp Zamku Wawel.

Cykl kolacji teatralnych "Komedia na Batorym 2017" potrwa od września do grudnia 2017 roku. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć również inne hitowe spektakle Jana Jakuba Należytego: "Trzy razy łóżko" - komedię o miłości, małżeńskich wzlotach i upadkach, ogniu i nudzie w związku oraz "Viagrę i chryzantemy" o burzliwych i namiętnych relacjach nieokrzesanego kamieniarza i dystyngowanej wdowy. Autor w humorystyczny sposób pokazuje różne odcienie miłości i udowadnia, że między miłością a nienawiścią przebiega bardzo cienka granica. W repertuarze nie zabraknie także błyskotliwej i frywolnej sztuki komediowej Aleksandra Fredry pt. "Mąż i żona" o życiu miłosnym Polaków.

Krakowski Teatr Komedia wystawia tylko polskie spektakle komediowe. Współpracuje ze znakomitymi artystami m.in. Anną Cieślak, Ewą Dałkowską, Markiem Siudymem, Dariuszem Gnatowskim. W tym roku Krakowski Teatr Komedia - jako pierwszy teatr w Polsce - otrzymał statuetkę Laureata podczas Gali XXVII edycji konkursu TERAZ POLSKA za produkcję i eksploatację spektakli teatralnych.

***

NAJNOWSZY REPERTUAR KRAKOWSKIEGO TEATRU KOMEDIA:

Komedia na Batorym 2017, Bulwar Czerwieński, Kraków

25.09, godz. 19.00 - "Małżeństwo we frankach szwajcarskich"

30.10, godz. 19.00 - "Mąż i żona"

27.11, godz. 19.00 - "Viagra i chryzantemy"

18.12, godz. 19.00 - "Trzy razy łóżko"

Bilety są do nabycia w restauracji Batory przy Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie, w sieci punktów informacji miejskiej InfoKraków oraz na portalach: http://krakowski-teatr-komedia.pl i www.ewejsciowki.pl.

Więcej informacji: http://krakowski-teatr-komedia.pl

***

Krakowski Teatr Komedia, znany z wystawiania polskich sztuk komediowych, powstał w 2012 roku (wcześniej pod nazwą Teatr Komedia Kraków). Jego założycielem jest ceniony muzyk, tekściarz, reżyser i producent teatralny - Jan Jakub Należyty. Od stycznia 2016 roku, dzięki wsparciu prywatnych inwestorów - Mariusza i Anny Stasiak-Apelskich oraz zmianą formy prawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Krakowski Teatr Komedia zyskał nowe możliwości rozwoju. W tym roku, podczas XXVII Gali konkursu "Teraz Polska", teatr został odznaczony statuetką "Teraz Polska" za najlepsze produkty i usługi. Tym samym Krakowski Teatr Komedia stał się pierwszym, polskim i jedynym teatrem, który uzyskał tę nagrodę.

Jan Jakub Należyty pomysłodawca Krakowskiego Teatru Komedia, artysta wszechstronny - muzyk, aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, satyryk, konferansjer, reżyser, a od 2008 roku autor i producent znanych i cenionych sztuk teatralnych. Karierę sceniczną rozpoczął w wieku 16 lat. Dwa lata później zdobył Nagrodę Grand Prix im. Karola Musioła w konkursie "Promocje" na XX Festiwalu Polskiej Piosenki Opole, w 1984 roku wyróżnienie w kategorii recitali na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie "OSET 84" oraz II Nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1985 roku. Okrzyknięto go wówczas odkryciem i nietuzinkową osobowością estradową. Od zawsze fascynowała go piosenka francuska. Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego karierze jest recital utworów Jacquesa Brela pt. "Jef", zarejestrowany przez TVP Kultura, gdzie gościem specjalnym była wdowa po wielkim artyście oraz spektakl muzyczny w Teatrze Dramatycznym w Płocku "Miłość i więcej nic", czyli miłość opowiedziana nieśmiertelnymi piosenkami Aznavoura, Brela, Brassensa, Becauda i Okudżawy. Jan Jakub Należyty miał również recital utworów Georgesa Brassensa "Ja jestem jak ten chwast" w TVP 2. Za granicą występował z piosenką francuską m.in. w Kopenhadze, Helsinkach i Dusseldorfie. Z kolei jako tekściarz współpracował m.in.: ze Zbigniewem Wodeckim, Ewą Błaszczyk, Maciejem Damięckim, Teatrem STU w Krakowie, dla którego opracował polskie teksty dla piosenek Judy Garland do sztuki "Na końcu tęczy" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

Jan Jakub Należyty występował ponadto w licznych kabaretach m.in.: "Pod Egidą", "Szerszeń" Ludwika Klekowa, "Warsztat" Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR, "Zadyma o Siudyma" z Markiem Siudymem, "Grzechu wart" z Adrianną Biedrzyńską, Ewą Kuklińską i Katarzyną Żak. Brał udział w kabaretonach podczas Festiwalu Piosenki w Opolu.

Jako aktor, reżyser i autor sukcesy także odnosił m.in. w recitalu autorskim na scenie Teatru Stara Prochownia, w spektaklach muzycznych "Dolores, echDolores" z Katarzyną Żak w Teatrze "Rampa" w Warszawie, "Zakochany Paryż" w Kieleckim Centrum Kultury, gdzie występował z Beatą Rybotycką, Joanną Kulig i Januszem Radkiem oraz "Gigi l'Amoroso" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.

Od 2008 roku pisze sztuki teatralne. Jest autorem takich hitów jak, "Andropauza męska rzecz, czyli zdecydowana odpowiedź na "Klimakterium", "Andropauza 2, czyli męska rzecz być z kobietą", "Dieta cud - komedia odchudzająca" i komedia małżeńska "3 x łóżko", która głosami widzów wygrała I Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, organizowany przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Dla Teatru Kamienica w Warszawie napisał "Mojego dzikusa" (z Emilianem Kamińskim), monodram "Ta cisza to ja" oraz "Piękne panie i panowie" - montaż przedwojennych utworów kabaretowych, a dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku "Baby blues albo zachcianki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji