Artykuły

Łódź. Podsumowanie i plany w Powszechnym

Teatr Powszechny zakończył sezon artystyczny 2016/17. To był bardzo intensywny czas - mimo najniższej spośród wszystkich łódzkich teatrów dramatycznych dotacji Teatr zrealizował dwanaście premier, a sceny przy Legionów odwiedziło ponad 130 000 widzów.

Powszechny zagrał 363 przedstawienia, rozwijał swoje projekty społeczne i edukacyjne - w mijającym sezonie odbyło się ponad 200 warsztatów i lekcji. Tradycyjnie, wielkim sukcesem był również Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Awangarda jako stan umysłu". Frekwencja - ponad 115%.

Ogromnie się cieszę, to wyraz zaufania jakim darzy nas publiczność, a to jest efektem wieloletniej uczciwej i konsekwentnej pracy - mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Warto podkreślić, że Powszechny po raz kolejny jako jedyny łódzki teatr finansowany przez miasto zapraszał łodzian na swoje spektakle przez cały lipiec. To misja teatru publicznego, który powinien być blisko ludzi. Od wielu lat konsekwentnie zapraszam widzów na spektakle w okresie wakacyjnym, wierząc, że czas urlopu to odpowiedni moment, aby nadrobić kulturalne zaległości minionych miesięcy - tłumaczy Pilawska, która prowadzi Teatr w myśl zasady "Teatr blisko ludzi". Dlatego też w lipcu Teatr zaprosił na ostatnią prapremierę tego sezonu - "Ostatnich świadków", spektakl przygotowany z grupą seniorów-teatromanów.

Nowy sezon będzie dla Powszechnego równie intensywny. Poza wyzwaniami artystycznymi czeka go również realizacja ogromnej inwestycji związanej z remontem budynku i modernizacją Dużej Sceny. Na realizację projektu "Rewitalizacja Teatru Powszechnego w Łodzi - Polskie Centrum Komedii - Regionalne Centrum Edukacji Teatralnej" Teatr otrzymał 20 milionów złotych z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz środków Urzędu Miasta Łodzi. W połowie lipca zakończył się ogłoszony przez Teatr przetarg na przeprowadzenie inwestycji. Jak słyszeliśmy z wielu źródeł, przeprowadzona przez nas procedura przetargowa była wzorcowa. Oferty zgłosiły trzy firmy, przewyższały one jednak nasze możliwości finansowe. Inwestycje realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego nie mogą przekroczyć kwoty 5 milionów euro brutto. Nawet gdybyśmy znaleźli dodatkowe fundusze, nie moglibyśmy ich wykorzystać. Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu procedury dialogu technicznego z udziałem firm zainteresowanych złożeniem ofert. Pozwoli to uzyskać zmiany w opisie przedmiotu zamówienia, dzięki temu koszty w nowym przetargu będą niższe. Do momentu rozstrzygnięcia przetargu grać będziemy w budynku Teatru - podsumowuje dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji