Artykuły

Warszawa. Wodziński i Frąckowiak szefami Sceny Prezentacje

Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak wygrali konkurs na szefów Sceny Prezentacje. Teatr ma być interdyscyplinarny i organizować m.in. biennale sztuk performatywnych i wizualnych.

Wodziński i Frąckowiak (na zdjęciu) przez ostatnie trzy lata z sukcesami kierowali Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Pod ich kierunkiem była to wyrazista, lewicowa scena, otwarta na artystów z innych części świata i mówiąca o problemach europejskich i globalnych. Powstały tam m.in. spektakl "Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy" Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak - to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatniego sezonu, wpisujące się w klimat czarnego protestu.

Kim są nowi szefowie Sceny Prezentacje

Urodzony w 1967 r. Wodziński jest reżyserem i scenografem, absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej. Razem z Pawłem Łysakiem - obecnym dyrektorem Powszechnego - założył w 1998 stowarzyszenie Towarzystwo Teatralne, które wystawiało w Polsce nową anglosaską dramaturgię - tzw. brutalistów. Przedstawienia pokazywali m.in. w dawnej siedzibie Sceny Prezentacje - Fabryce Norblina przy ul. Żelaznej. Później kierowali wspólnie Teatrem Polskim w Poznaniu - w latach 2000-2003. Na pożegnanie z Bydgoszczą w czerwcu Wodziński wystawił "Solidarność. Rekonstrukcję" - spektakl oparty na stenogramach zjazdu NSZZ "Solidarność" we wrześniu 1981, przedstawiający ten ruch w kategoriach globalnej walki o prawa pracownicze i demokrację bezpośrednią, łącznie z przekazywaniem zakładów radom pracowniczym.

Frąckowiak ma 35 lat, jest dramaturgiem i reżyserem. Jako krytyk i teatrolog był związany m.in. z zespołem "Krytyki Politycznej" i wykładał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jaki będzie ten teatr

Miasto postanowiło nadać Prezentacjom całkowicie nowy charakter. Teatr ma być interdyscyplinarny i organizować m.in. biennale sztuk performatywnych i wizualnych. Jak określiło miasto w ogłoszeniu o konkursie: "Idea biennale opiera się na założeniu, że kultura i sztuka odgrywają kluczową rolę w budowaniu nowoczesnego, tolerancyjnego, krytycznego społeczeństwa, działającego w poszanowaniu demokracji i wolności obywatelskich, wielości poglądów, religii, orientacji seksualnych, pochodzenia".

Z teatru założonego w 1979 r. przez aktora i reżysera Romualda Szejda zostaje tylko nazwa - w latach 80. i 90. w kameralnych przedstawieniach brali tu udział m.in. Andrzej Seweryn, Krystyna Janda i Bogusław Linda. Scena Prezentacje nie ma obecnie własnej sceny - nieruchomość przy Żelaznej kupił deweloper. Nie ma także stałego zespołu aktorskiego, a budżet na tle innych teatrów stolicy jest aktualnie niewielki - 1,2 mln zł rocznie.

O dyrekcję Prezentacji ubiegali się m.in. reżyser Krzysztof Garbaczewski w duecie z Pawłem Dobrowolskim (dyrektorem programowym Festiwalu Gorzkie Żale), kurator i teatrolog Tomasz Plata z liderką niezależnej sceny Komuna Warszawa Aliną Gałązką, a także tandem kuratorski Grzegorz Reske i Marta Keil, odpowiadający dotąd m.in. za festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji