Artykuły

Toruń. Teatr Horzycy zdradza plany na nowy sezon

W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu rozpoczyna się nowy sezon. Do czerwca 2018 zobaczymy pięć nowych premier i wiele innych atrakcyjnych wydarzeń artystycznych.

To pierwszy sezon pod kierownictwem Andrzeja Churskiego, który 1 września oficjalnie objął stanowisko dyrektora naczelnego toruńskiej sceny dramatycznej. Jednocześnie funkcję jego zastępcy do spraw artystycznych pełni młody reżyser Paweł Paszta [na zdjęciu], którego toruńska publiczność zna dzięki realizacji komedii "Napis".

Co nas czeka w nowym sezonie w Teatrze Horzycy? Karolina Kirsz, młoda reżyserka z Warszawy, przygotuje współczesną gorzką tragikomedię "Skrzywienie kręgosłupa". W grudniu zobaczymy spektakl w ramach inscenizacji polskiej literatury klasycznej, a będzie to "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Ratajczaka. W marcu 2018 na dużej scenie niemiecko-polski reżyser Wojtek Klemm zrealizuje zaś "Króla Edypa" - antyczną klasykę, ważną i wiele mówiącą w obecnych czasach o kondycji naszego współczesnego bohatera.

Na wiosnę na małej scenie powstanie tekst pisany specjalnie na zamówienie teatru i adresowany do młodzieży. Autorem jest Tomasz Kaczorowski, wielokrotnie doceniany w ostatnich latach w Polsce reżyser specjalizujący się w literaturze poruszającej problemy ważne dla młodych widzów. Ostatnią premierą planowaną na czerwiec 2018 jest baśń dla dorosłych "Nathan mędrzec" w reżyserii Piotra Kurzawy.

Jednocześnie w nowym sezonie wystartuje kilka dodatkowych projektów artystycznych. 13 października poznamy pierwszą odsłonę kabaretu literackiego w wykonaniu toruńskich aktorów. - Chcemy, aby spotkania w kawiarni Wejściówka w naszym teatrze nawiązywały do tradycji Piwnicy pod Baranami. I żeby z jednej strony inteligentnie komentowały współczesność, a z drugiej były liryczne - opowiada Paweł Paszta, szef artystyczny Horzycy.

Toruńska scena zacznie także przygotowywać spotkania z cyklu "Salon Poezji", które rozpropagowała w Krakowie znana aktorka Anna Dymna. - Możemy powiedzieć, że to taka "Dymna Franczyza" - mówi Paszta. - Spotkania będą się odbywały dokładnie w takiej samej formule jak "Salony Poezji" w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Raz w miesiącu w niedzielę aktor będzie czytał wiersze jednego poety.

Teatr pracuje nad programem międzynarodowego festiwalu Kontakt, który odbędzie się w maju 2018. - Poszerzamy formułę festiwalu o dyskusje, warsztaty i performance i prowadzimy już rozmowy z partnerami - wyjaśnia Paszta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji