Artykuły

Łomża. Świętowano jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora

W minioną sobotę Teatr Lalki i Aktora w Łomży obchodził trzydziestolecie istnienia. Uroczystość uświetniła premiera "Procesu" Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka.

W minioną sobotę Teatr Lalki i Aktora w Łomży obchodził trzydziestolecie istnienia. Wśród gości jubileuszowego wieczoru znaleźli się m.in. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jego zastępczyni Agnieszka Muzyk, posłanka na sejm Bernadeta Krynicka, byli dyrektorzy oraz pracownicy TLiA. Uroczystość uświetniła premiera "Procesu" Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka. Muzykę do spektaklu napisał Zbigniew Krzywański, scenografię zaprojektował Jarosław Perszko, natomiast kostiumy i lalki przygotowała Eva Farkašova. W spektaklu obejrzeć można było cały ośmioosobowy zespół aktorski teatru.

Jak przystało na jubileusz, tego dnia nie mogło zabraknąć nagród i wyróżnień. Prezydent Polski Andrzej Duda na wniosek Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego uhonorował Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Marzannę Gawrych i Beatę Antoniuk, natomiast Srebrnym Medalem Mariolę Kamińską i Tomasza Bogdana Rynkowskiego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński nadał Przemysławowi Karwowskiemu oraz Markowi Janikowi Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" powędrowały do Doroty Ciwoniuk, Ewy Filochowskiej-Karwowskiej, Elizy Mieleszkiewicz oraz Ryszarda Olkuśnikowa.

Piotr Gliński z okazji 30. lat pracy twórczej odznaczył ponadto TLiA jako instytucję, a także docenił działalność dyrektora Jarosława Antoniuka [na zdjęciu]. Dyplomy uznania za ogromy wkład w życie teatru powędrowały do Doroty Prusaczyk, Grzegorza Korzenieckiego oraz Antoniego Szmitko.

Zaproszeni goście przekazywali liczne podziękowanie i najlepsze życzenia dla teatru i wszystkich jego pracowników. - Dzisiejszy dzień jest ogromnie ważny dla łomżyńskiej kultury, ponieważ dziś spotykamy się na 70. premierze wystawianej przez TLiA oraz jubileuszu 30 lat istnienia teatru - rozpoczął Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - W procesie kulturotwórczym naszego miasta jedną z najważniejszych ról odgrywa właśnie nasz dzisiejszy jubilat. Przez lata swojej działalności instytucja ta wypracowała silną pozycję nie tylko w naszym regionie, ale i kraju oraz poza jego granicami. O jego aktywności słychać na całym świecie, dzięki czemu jest również doskonałą promocją Łomży - mówił prezydent Chrzanowski zauważając, że niebagatelną rolę w tym zakresie odgrywa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, którego trzydziesta edycja odbyła się na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. - Dzięki działalności teatru i zaangażowaniu pracujących w nim osób mieszkańcy Łomży i okolicy mają możliwość spotykania się ze sztuką na najwyższym poziomie - dodawał Prezydent.

Z kolei współpracująca na co dzień z Teatrem zastępca Prezydenta Agnieszka Muzyk cieszyła się, że przygotowane zostało kolejne przedstawienie dla dorosłych. - To jest wspaniałe, że rozszerzacie Państwo swoją aktywność nie tylko w kierunku dzieci, ale też przygotowujecie spektakle dla dorosłych, na których nam bardzo zależy. Dziękuję, że powiedzieliście dziś o człowieku, jego uwikłaniu i problemach. Dziękuję za 30 lat pracy całemu zespołowi teatru i panu dyrektorowi - mówiła zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk.

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski podziękował za wieloletnią działalność teatru. - Dziękujemy za ten dzisiejszy spektakl dla dorosłych, ale dziękujemy przede wszystkim za te 30 lat pracy na rzecz dzieci i młodzieży. Za to, że dzięki TLiA najmłodsi mają szansę poznać teatr ze wszystkim, co z nim związanie - z pięknym językiem, scenografią, kolorami, kostiumami, muzyką. Dajecie państwo szansę łomżyńskim dzieciom i młodzieży na połknięcie bakcyla teatru, a tym samym otwieracie im drogę na sztukę i kulturę. Za to dziękuję - zakończył biskup.

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski życzył wewnętrznej energii, do tego, żeby swoją misję rozwijać jak najszerzej. - Życzę jak najbardziej licznej publiczności, ciekawego repertuaru, dobrych mecenasów sztuki. Myślę, że przez swoje działania będziecie przyczyniać się do rozwoju kulturalnego, ale też społeczno- gospodarczego Łomży i województwa. Życzę zwykłej pomyślności, zdrowia, sił oraz przekonania, że to, co robicie jest bardzo ważne i doceniane - dodawał Paszkowski.

Na pytanie, czego życzyć Teatrowi na najbliższe lata jego dyrektor Jarosław Antoniuk odpowiedział: - Dalszego rozwoju i ciągłej pracy. Obecna władza jest bardzo nam przychylna, dlatego wierzymy, że przy jej wsparciu będziemy sięgać po jeszcze więcej. Niebawem ma być rewitalizowana Hala Kultury. Chcielibyśmy korzystać z jej budynku. Dzięki większej scenie i bogatszemu zapleczu moglibyśmy jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła - dodawał Jarosław Antoniuk.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży nieprzerwanie od 1987 roku otwiera swoje drzwi dla dzieci i wprowadza je w świat bajkowych opowieści i niezapomnianych wrażeń. Teatr każdego roku przygotowuje co najmniej dwa nowe spektakle wykorzystując przy tym przeróżne techniki lalkowe: jawajka, kukła, pacynka, marionetka, formy plastyczne i niekonwencjonalne oraz formy teatru wizualnego, teatr przedmiotu, teatr maski i teatr aktora. Oprócz spektakli granych na deskach teatru wystawia on też przedstawienia wyjazdowe tak, by sztuka dotarła do jak największej liczby dzieci. W każdym sezonie wychodzi ze swoją ofertą do różnych miejscowości w trzech województwach (podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim). Teatr Lalki i Aktora w Łomży dba o to, by najmłodsi mieli szansę wejść w świat kultury jak najwcześniej. Najważniejszym celem jego działalności jest edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Teatr gra co rocznie około 300 spektakli, do których zasiada ponad 25 tysięcy widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji