Artykuły

Łódź. Książka Doroty Sajewskiej nominowana do nagrody prof. Kotarbińskiego

Spośród ponad 50 zgłoszeń kapituła konkursu wybrała pięciu finalistów. Jest wśród nich publikacja Doroty Sajewskiej "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny" wydana przez Instytut Teatralny.

Nagroda im. pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego to wyróżnienie o randze ogólnopolskiej, które ma za zadanie promować badania i publikacje z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Do tegorocznej edycji zgłoszono 56 prac. Kapituła konkursu wybrała pięciu finalistów.

Pięciu nominowanych

Wśród nominowanych znalazła się książka Adama Kirpszy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ,,Jak negocjować w Brukseli? Proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej". Zdaniem kapituły na uwagę zasługuje również ,,Język w refleksji teoretycznej. Przekroje historyczne. Tom I i II." Jest to praca językoznawców z Uniwersytetu Warszawskiego - Andrzeja Bogusławskiego i Ewy Drzazgowskiej. Do finału tegorocznego konkursu zakwalifikowała się też książka Michała Mencfela z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy pt. ,,Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia" naukowiec opisuje życie i działalność arystokraty wywodzącego się z Wielkopolski. Czwartą z nominowanych publikacji jest rozprawa Joanny Nalewajko-Kulikov ,,Mówić we własnym imieniu. Prasa jidyszowa a tworzenie żydowskiej tożsamości narodowej (do 1918 roku)". Praca została wydana przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Wydawnictwo Neriton. Na nagrodę ustanowioną przez Uniwersytet Łódzki ma szansę jeszcze jedna autorka z Uniwersytetu Warszawskiego. Kapituła doceniła książkę Doroty Sajewskiej pt. ,,Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny". Pracę wydał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Zwycięzcę poznamy podczas gali finałowej w listopadzie.

Reymont. Nigdy się nie poddawaj. Jak nieznany robotnik kolejowy dostał nagrodę Nobla [REPORTAŻ MULTIMEDIALNY]

50 tys. zł dla zwycięzcy

Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego została ustanowiona przez UŁ w 2015 roku w ramach obchodów 70-lecia uczelni. Wtedy na konkurs wpłynęło 35 prac, laureatem został Jan Strelau za pracę z dziedziny psychologii.

W ubiegłym roku kapituła zdecydowała, że najlepszą pracą spośród 44 nadesłanych, jest książka Ewy Kołodziejczyk o powojennych latach Czesława Miłosza. - Obserwacja otaczającego świata i stawianie pytań o sprawy najważniejsze, to zasadnicze zadania i zasady w pracy uczonego. Tym powinien się kierować, to powinno mu przyświecać - powiedział prof. Antoni Różalski, rektor UŁ w czasie gali wręczenia nagrody w 2016 roku.

Nagroda im. prof. Kotarbińskiego jest ufundowana przez Uniwersytet Łódzki i wynosi 50 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji