Artykuły

Opole. Tablica dla Jerzego Grotowskiego

Nie byłoby awangardowego teatru bez tego wyjątkowego artysty, który na deskach opolskiego Teatru 13 Rzędów wystawił swoje najwybitniejsze dzieła. 7 października w miejscu, w którym tworzył to miejsce, stanie dedykowana mu tablica.

Opole niewątpliwie zajmowało szczególne miejsce w życiu Grotowskiego. Zamieszkał tutaj w 1959 r. i został kierownikiem artystycznym Teatru 13 Rzędów, gdzie wspólnie z Ludwikiem Flaszenem (kierownikiem literackim placówki) dał początek teatrowi awangardowemu, który stał się artystycznym ośrodkiem badawczym i szybko zyskał wielką renomę w polskim świecie teatralnym.

Na deskach opolskiego teatru Grotowski wystawił m.in. "Orfeusza", "Kaina", "Dziady", "Kordiana" czy "Fausta". Z dokładną historią jego życia i twórczości będzie można zapoznać się w sobotę 7 października podczas emisji filmu dokumentalnego "Gra z pamięcią" w reż. Teresy Kudyby i dr Agnieszki Wójtowicz. Wcześniejszą prelekcję poprowadzą reżyserki, a sam pokaz filmowy odbędzie się w Cinebusie Sławomira Idziaka ustawionym na opolskim rynku.

Kulminacyjnym momentem będzie uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej artystę. Nastąpi ono o godz. 12 w miejscu, w którym rodziły się i materializowały jego koncepcje związane z nowym obliczem teatru, czyli przy ul. Rynek 4. Tablica ta będzie kolejną ustawioną na trasie turystycznej "Śladami sławnych Opolan", która powstała w związku z jubileuszem 800-lecia Opola. Na każdej z dotychczasowych tablic znajduje się krótki biogram danej postaci w trzech językach- polskim, angielskim i niemieckim oraz na nowych tablicach kod QR, który odsyła do obszerniejszego opisu danej postaci w wersji elektronicznej.

Do tej pory w Opolu w ramach trasy postawiono tablice upamiętniające Leo Baecka (zbieg ul. Piastowskiej i N. Barlickiego), Edmunda Osmańczyka (kamienica przy ul. Osmańczyka), Teodora Kałużę (ul. Strzelców Bytomskich) i Emina Paszę, a właściwie Eduarda Schnitzera (skwer im. H. Lehr).

Odsłonięcie kolejnej nastąpi 13 października 2017 r. o godz. 11 na ul. 1 Maja 6, a dedykowana ona będzie kompozytorowi Franzowi Waxmanowi. To dwukrotny laureat Oscara za muzykę do filmów "Bulwar Zachodzącego Słońca" (1951) i "Miejsce pod Słońcem" (1952).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji