Artykuły

Bydgoszcz. Wspomnijmy Adama Grzymałę-Siedleckiego i innych

Zaczynamy już odwiedzać groby naszych zmarłych. Nadchodzące dni to również okazja, żeby zatrzymać się przy miejscach wiecznego spoczynku ludzi, którzy zasłużyli się dla Bydgoszczy.

Sto lat po Starofarnym powstał drugi cmentarz bydgoskiej parafii farnej - cmentarz Nowofarny znajdujący się przy ul. Artyleryjskiej. Został założony w 1905 roku, a jego inicjatorem był proboszcz, ks. Ryszard Markwart. (...)

Na głównej alei cmentarza Nowofarnego leży także Adam Grzymała-Siedlecki - teatrolog i powieściopisarz, który obok polonistyki studiował matematykę. W 1922 roku przeniósł się do Bydgoszczy. Został wykładowcą i dyrektorem Bydgoskiej Szkoły Dramatycznej. Przez wiele lat kierował teatrem od strony literackiej. Na tej samej nekropolii (grób przy głównej alei - przy kościele) spoczywa także twórca hejnału bydgoskiego, Konrad Pałubicki. Napisał go w jedną noc, w roku 1945. Jego melodię - osiem taktów na trąbkę - opartą na kaszubskim motywie ludowym, uznano za najlepszą spośród nadesłanych zgłoszeń.

Warto się także wybrać na drugą stronę torów i odwiedzić grób Andrzeja Szwalbego i jego żony, znajdujący się na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo 4. Twórca filharmonii, inicjator budowy opery, pomysłodawca międzynarodowych festiwali muzycznych zmarł 11 listopada 2002 roku. Jego grób znajduje się przy głównej alei, za kaplicą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji