Artykuły

Częstochowa. Teatr z Londynu na ekranie

"Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" to kolejna sztuka, którą Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie pokaże w cyklu retransmisji z londyńskiego National Theatre. Na scenie m.in. Daniel Radcliffe, znany głównie z roli Harry'ego Pottera.

Któż nie pamięta niezwykłego filmu "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją"? Był jak nietypowa adaptacja "Hamleta", zrobiona z punktu widzenia drugoplanowych postaci tragedii. To szkolni koledzy Hamleta, Rosencrantz i Guildenstern. U Szekspira biorą udział w akcji nie od początku, w filmie wiedzą tylko tyle, że zostali wezwani na królewski dwór, by rozchmurzyć duńskiego księcia i odkryć, co go trapi. Widzimy ich, jak jadą do Elsynoru, jak spotykają po drodze trupę aktorów, jak z nią razem meldują się w zamku i... nie mają pojęcia, co robić dalej. Zwłaszcza ciut nierozgarnięty Rosencrantz: co chwila gubi wątek któregoś z licznych dyskursów egzystencjalnych, jakie obaj wciąż wiodą, koncentrując uwagę na czymś, co stało się już lub dopiero stanie wielkim odkryciem. Zaczyna od wymyślenia... hamburgera, potem przeżywa olśnienia w balii jak Archimedes i pod jabłonką jak Newton. Swoje spostrzeżenia próbuje przekazać koledze. Bez sukcesu jednak, bo Guildenstern skupia się na udawaniu świadomego dworskich intryg światowca. W końcu dostają instrukcję od króla: mają eskortować Hamleta do Anglii. Ciąg dalszy znamy z Szekspira.

Całą tę historię spisał w formie komediodramatu młody (był rok 1961) brytyjski dramaturg Tom Stoppard. Przyniosła mu sławę już wtedy, a jeszcze większą, gdy w 1990 r. zaadaptował ją dla kina. Sam reżyserował, a w rolach głównych obsadził Gary'ego Oldmana i Tima Rotha. Wynik - Złoty Lew w Wenecji za najlepszy film.

W 50. rocznicę pierwszego wystawienia tego spektaklu w teatrze jego nową inscenizację przygotował w Londynie David Leveau. W rolach tytułowych występują Daniel Radcliffe jako Rosencrantz i Joshua McGuire jako Guildenstern. Co właściwie nie ma znaczenia, bo w sztuce i tak ciągle mylą swoje imiona, nie wiadomo, który jest który.

Częstochowski OKF zaprasza w niedzielę, 5 listopada, o godz. 18.30. Bilety normalne kosztują 30 zł, ulgowe - 25 zł. Przedstawienie jest z polskimi napisami. Ma trwać około dwóch i pół godziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji