Artykuły

Bielsko-Biała. Szekspir o władzy

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej premiera klasyki. Sztukę "Miarka za miarkę" Williama Szekspira reżyseruje Mikołaj Grabowski.

Amatorzy twórczości tego najsłynniejszego dramatopisarza ery teatru elżbietańskiego uważają "Miarkę za miarkę" za jego najlepsze dzieło. Intryga jest pogmatwana, ale precyzyjna i przemyślana. Książę opuszcza tron i daje władzę młodemu politykowi Angelo. Sam, w przebraniu mnicha, ma zamiar podglądać jego poczynania. Młodzieniec zaostrza prawo zaraz po objęciu władzy. I wykorzystuje ją w celu zdobycia kobiety - mniszki Izabeli, która opuszcza klasztor po to, aby wybłagać łaskę dla brata skazanego na śmierć przez samego Angela. To na początek.

"Miarka za miarkę" posiada wątki typowe dla komedii, ale sporo w niej tragizmu. Brak tu, typowej dla takich sztuk, beztroskiej atmosfery.

Sztuka Szekspira jest traktatem o władzy. Władzy, która upaja i zdradza. "Miarka za miarkę" pokazuje świat, w którym nikt nie jest bez skazy: i Książę, który porzuca księstwo, i jego namiestnik, a nawet dziewica z klasztoru. Bo to również dramat o moralności. Cytat "głowa za wianek i wianek za głowę" obrazuje stan, w jakim znajduje się państwo i jego mieszkańcy, którzy albo tracą w nim cnotę, albo życie. Władza zaś - mniej lub bardziej świadomie - oddaje się grzesznym praktykom.

Spektakl "Miarka za miarkę" reżyseruje w Bielsku-Białej Mikołaj Grabowski, znany i ceniony twórca i aktor teatralny, były dyrektor Narodowego Starego Teatru, Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Teatru Nowego w Łodzi. W 1968 roku przystąpił do awangardowej grupy muzyków MW2, dla której komponował Bogusław Schaeffer. Tak powstał "teatr instrumentalny" - idea aktora tworzącego teatr w oparciu o ciało i wyobraźnię. W 1979 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi wystawił pierwszy w dorobku "Kwartet dla czterech aktorów" Schaeffera. Potem rozpoczął dyskusję z narodowymi mitami, wystawiając m.in. "Pamiątki Soplicy", "Trans-Atlantyk", "Operetkę", "Dzienniki", "Irydiona", "Pana Tadeusza" czy "Wesele". Zrealizował też słynny "Scenariusz dla trzech aktorów" z udziałem swoim i brata Andrzeja Grabowskiego oraz Jana Peszka. Wielkim powodzeniem cieszył się jego "Opis obyczajów za czasów panowania Augusta III" według książki Jędrzeja Kitowicza.

Sztukę "Miarka za miarkę" Grabowski reżyserował już raz, całkiem niedawno: w ubiegłym roku miała ona premierę w Teatrze Ludowym w Krakowie. - Świat psuł się także w szesnastym wieku, nie tylko dzisiaj, pod nowymi rządami. Świat psuje się pod każdymi rządami, tyle że jedni robią to bardziej dyskretnie, inni bardziej widocznie od drugich. Bardziej perfidnie, bardziej bezczelnie, bardziej okrutnie w stosunku do naszych wyobrażeń o porządku, prawie i moralności - mówił o sztuce reżyser.

Bilety: 40 i 60 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji