Artykuły

Kraków. Wystawa w Cricotece z okazji 110. rocznicy śmierci Wyspiańskiego

Archiwalne fotografie, nagrania i prezentacje teatralne, związane ze Stanisławem Wyspiańskim i Tadeuszem Kantorem, w 110. rocznicę śmierci twórcy "Wesela", przedstawi we wtorek w swej siedzibie Cricoteka.

W sali edukacyjnej odbędzie się pokaz fotografii archiwalnych, ukazujących wpływ twórczości Stanisława Wyspiańskiego na działania Tadeusza Kantora. Zaplanowano także odtworzenie nagrań wypowiedzi Kantora na temat

Odwiedzający wystawę w Cricotece będą mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia ze spektakli inspirowanych "Powrotem Odysa" Wyspiańskiego: "Powrót Odysa" (Podziemny Teatr Niezależny, 1944), "Nigdy tu już nie powrócę" (Teatr Cricot 2, 1988). Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Według badaczy, jednym z impulsów skłaniających Kantora do zajęcia się Teatrem Śmierci był niezrealizowany projekt witraża Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiający szczątki króla Kazimierza Wielkiego w krypcie wawelskiej.

Teatr Cricot 2 był uznany przez krytykę za największe osiągnięcie artystyczne Tadeusza Kantora (1915-90) "najbardziej światowego z polskich artystów i najbardziej polskiego z artystów światowych".

Na zdjęciu: "Powrót Odysa", Podziemny Teatr Niezależny, 1944 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji