Artykuły

Legnica. "Gloria Artis" dla Teatru Modrzejewskiej

Z okazji jubileuszu 40-lecia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przyznał Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dyrektor teatru Jacek Głomb podsumował pięciodniowy cykl jubileuszowych wydarzeń, które rozpoczęła 23 listopada premiera "Biesów".

W imieniu ministra medal, wraz z listem gratulacyjnym oraz życzeniami dla dyrektora teatru oraz wszystkich pracowników legnickiej sceny, wręczyła podczas sobotniej gali jubileuszowej dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska. - Moja wizyta i to wyróżnienie dowodzą uznania dla teatru, który tworzony jest z miłością - powiedziała w trakcie uroczystości.

Jubileuszowa pięciodniówka (23-27 listopada) była bogata w wydarzenia. Zarówno te artystyczne, jak podwójna premiera "Biesów" w reżyserii Jacka Głomba, projekcje spektakli zrealizowanych dla Teatru Telewizji, czy promujący wydaną na jubileusz płytę koncert "Nasza muzyka", na który złożyły się melodie i piosenki z kilkunastu legnickich spektakli teatralnych. Ale nie tylko. Były także wydarzenia o charakterze wspomnieniowym. Taki był panel "Teatr Józefa Jasielskiego w Legnicy", promocja drugiego tomu antologii "Dramaty Modrzejewskiej", czy wędrówki po jubileuszowych wystawach przypominających czterdziestoletnią historię polskiej sceny dramatycznej w Legnicy.

Jubileusz był też okazją do spotkań z ludźmi, którzy wpisali się w historię legnickiego teatru. Głównie tych, którzy w przeszłości grali na jego scenie, realizowali w nim sztuki, zarządzali nim, pracowali, ale też pisali o jego działalności. Blisko 200 gości jubileuszu pochodziło spoza Legnicy. Niektórzy byli w legnickim teatrze po raz pierwszy po wielu latach.

We wtorek 28 listopada, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, dyrektor Jacek Głomb podsumował pięciodniowy cykl jubileuszowych wydarzeń. - Olbrzymią wartością było to, jak wielu byłych pracowników legnickiego teatru, także tych najstarszych, z pierwszych lat jego działalności, przyjęło zaproszenie do wspólnego świętowania. Nawet ci, z którymi kiedyś byliśmy skłóceni. To były niezapomniane dni wielu emocji i wzruszeń - oceniał dyrektor legnickiego teatru.

- Podziękowania i gratulacje nadal nadchodzą. Właściwie nie ma im końca. Są też listy wyrażające żal od tych, którym praca albo zdrowie nie pozwoliły na udział w jubileuszu. Bardzo wielu spośród tych, którzy byli wśród nas, zwiedzili miasto po raz pierwszy od czasu, gdy zniknęły w nim mury i bramy z czerwoną gwiazdą - mówiła emerytowana wieloletnia kadrowa teatru Maria Czerniatowicz, która wspierała organizację jubileuszowego spotkania po latach.

Były też rysy i ciernie na jubileuszu zakończonym w poniedziałek 27 listopada, dokładnie w 40. rocznicę pierwszej polskiej premiery w legnickim obiekcie teatralnym, jaką było "Lato w Nohant" Iwaszkiewicza w reżyserii Józefa Wyszomirskiego.

- Jesteśmy dumni z ministerialnego "Gloria Artis", ale tym bardziej nie możemy zrozumieć decyzji radnych miejskich Legnicy, którzy odrzucili wniosek o nadanie teatrowi nagrody miasta, ani postawy radnych wojewódzkich, którzy odmówili udekorowania naszego teatru honorową odznaką "Zasłużony dla Dolnego Śląska". Boli decyzja wojewody dolnośląskiego, który odrzucił wszystkie cztery wnioski o Krzyże Zasługi i zaakceptował tylko jeden z siedmiu wniosków o Medal za Długoletnią Służbę. Można mnie nie lubić. Nie rozumiem jednak dlaczego trafia to rykoszetem i krzywdzi innych pracowników teatru - posumował Jacek Głomb.

Dziennikarzom lokalnych mediów zaprezentowano krótki film dokumentujący najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas pięciu dni jubileuszowego święta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji