Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem w Teatrze IMKA

Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Evviva l'arte" będzie Olgierd Łukaszewicz.

Absolwent wydziału aktorskiego krakowskiej PWST, związany z teatrami w Krakowie, Warszawie (między innymi Dramatycznym, Powszechnym, Studio, Narodowym, Polskim), we Wiedniu i w Bonn. Odtwórca głównych ról w wielu ważnych i kultowych polskich filmach, z "Perłą w koronie" Kazimierza Kutza, "Brzeziną" Andrzeja Wajdy i "Seksmisją" Juliusza Machulskiego na czele. Znakomity interpretator poezji, autor monodramów według wierszy i prozy poetyckiej (między innymi Jerzego Harasymowicza, Stanisława Grochowiaka i Maurice'a Giliamsa). Pomysłodawca i inicjator kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen - na przykład happeningu Namiot Przymierza, poświęconego pamięci Żydów. Laureat wielu nagród i odznaczeń artystycznych i państwowych w Polsce i w Niemczech, w tym Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Autor książki "Seksmisja i inne moje misje" - w formie rozmowy z Tomaszem Miłkowskim. Po raz drugi pełni funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. "Są tematy, które mnie pochłaniają, są wyobrażeniem modlitwy, walką o sens własnego istnienia w zawodzie. Ale są i żarty. Życie w fikcji artystycznej składa się z żartów i lirycznych zadumań - nic innego nie ma. Reszta to informacja".

Między innymi tę myśl Olgierda Łukaszewicza będzie okazja rozwinąć przy osobistym wsparciu samego jej autora już 12 grudnia w Teatrze IMKA. To druga edycja projektu "Evviva l'arte" w nowej siedzibie. Dotychczasowymi bohaterami (w Teatrze Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej) byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Joanna Bator i Paweł Pawlikowski, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Dorota Roqueplo i Allan Starski oraz Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Jerzy Maksymiuk, ksiądz Adam Boniecki.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

W cyklu EVVIVA L'ARTE: Olgierd Łukaszewicz 12 grudnia 2017 r., godz. 19.00 Teatr IMKA, ul. Konopnickiej 6 prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji