Artykuły

Lublin. neTTheatre. Ważny jubileusz i zapomniana pisarka

Spotkanie z wnuczkami Izaaka Baszewisa Singera i jego siostry Hindełe Estery Kreitman, nowy spektakl w Teatrze Osterwy oraz koncert jubileuszowy złożą się na niedzielne świętowanie dziesiątej rocznicy istnienia stworzonego przez Pawła Passiniego neTTheatru.

- To nie jest czas na podsumowania. Chodzi tylko o uświadomienie sobie, że stuknęło nam dziesięć lat. Nie celebrujemy tego w jakiś przesadny sposób, bo dużo bardziej zależy nam, byśmy rozmawiali przez spektakle, a nie przez jubileusze - tłumaczy Passini.

Teatr przez internet

Teatr rozpoczął działalność dekadę temu w Srebrnej Górze, niedaleko Wrocławia. W budynku kościoła ewangelickiego, który po wojnie funkcjonował jako słynna karczma "Pod Aniołkiem" aktorzy wystawili pierwszy na świecie internetowy spektakl. - Stanęliśmy przed pytaniem, jak robić teatr w miejscu, gdzie po jednym spektaklu nie ma już widzów, bo wszyscy zainteresowani obejrzą przedstawienie podczas premiery. Postanowiliśmy więc robić teatr przez internet - wspomina reżyser.

W premierowej emisji "Odpoczywania" uczestniczyło 16 tys. internautów z całego świata, a interaktywne transmisje objęła honorowym patronatem komisarz Rady Europy do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego, Viviane Reding. - Dzisiaj nikt nie wierzy, że były to pierwsze spektakle, gdzie np. widzowie z Chin mogli komentować akcję w czasie rzeczywistym. Brzmi to trochę jak żart, bo dziesięć lat wydaje się krótkim dystansem. A wtedy sporo nas kosztowało, by do tego doprowadzić - dodaje Passini.

W 2009 roku teatr przeniósł się do Lublina przy okazji starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Do dziś funkcjonuje przy Centrum Kultury przy ul. Peowiaków, a jego praca skupia się głównie na internecie i nowych mediach, teatrze antycznym oraz edukacji artystycznej.

Uratować się z odmętów życia

Na niedzielny jubileusz neTTheatre'u złoży się m.in. pokaz spektaklu "Hindełe, siostra Sztukmistrza" w reżyserii Pawła Passiniego. Premierę zaplanowano dzień wcześniej w Teatrze Osterwy. Sztuka napisana przez Patrycję Dołowy przedstawia losy siostry Izaaka Baszewisa Singera, zapomnianej pisarki jidysz.

- To przede wszystkim historia o tworzeniu, a także o tym, jak może ono pozwolić człowiekowi uratować się z odmętów życia, które rzucają nim na prawo i lewo. A Hindełe rzucały dosyć poważnie - wyjaśnia reżyser.

Twórcy sztuki rekomendują też: "Siostra noblisty, pierwsza pisarka w rodzinie pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera".

Paweł Passini: - Myślę, że Hindełe - odrzucona, samotna, domagająca się uwagi, a równocześnie zamykająca się w swoim świecie - to bardzo intrygująca osoba. W przypadku różnych postaci, o których robię spektakle, zawsze mam wrażenie, że opowiadam o świętych, patronach czy mistrzach. I z Hindełe jest podobnie - to ktoś, kto przeszedł niesłychanie trudną drogę i stworzył się na nowo.

Przypomnieć twórczość Hindełe

Podczas premiery na widowni Teatru Osterwy zasiądą malarka Hazel Karr, wnuczka Hindełe Estery Kreitman (Karr jest autorką plakatu do lubelskiej sztuki) oraz Mairav Hen, wnuczka Izaaka Baszewisa Singera. Dzień później spotkają się z publicznością w Centrum Kultury, by przypomnieć twórczość Hindełe. Gośćmi będą także Patrycja Dołowy, Paweł Passini i Natalia Moskal.

Ostatnim akcentem jubileuszu będzie koncert w sali widowiskowej Centrum Kultury. Artyści zaprezentują w nim fragmenty spektakli "Kukła. Księga Blasku", "HIDEOUT / Kryjówka", "Bieguny", "Znak Jonasza", "Dybbuk" i "Hindełe. Siostra sztukmistrza".

Program niedzielnego jubileuszu:

Spotkanie "Szukając Hindełe", godz. 16, Sala Kinowa CK, wstęp wolny

Spektakl "Hidełe, siostra Sztukmistrza", godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, bilety: 15-45 zł

Koncert jubileuszowy, godz. 22, sala widowiskowa, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji