Artykuły

Zakopane. Zakończył się Rok Karola Szymanowskiego

Koncertem fortepianowym zatytułowanym "Karol z Atmy" zakończył się we wtorek w Zakopanem Rok Karola Szymanowskiego. W bieżącym roku przypada 80. rocznica śmierci i 135. rocznica urodzin kompozytora.

- Symbolicznie kończymy dziś rok Karola Szymanowskiego. W jego ukochanym zakopiańskim domu cały czas rozbrzmiewa muzyka i dzieją się różne wydarzenia artystyczne. Ten rok zaczynaliśmy również w Atmie prezentacją płyty z mazurkami Szymanowskiego, a dziś kończymy koncertem w wykonaniu młodego utalentowanego pianisty Radosława Goździkowskiego - mówiła kurator ds. programowych Muzeum Karola Szymanowskiego Małgorzata Janicka-Słysz.

Podczas Roku Szymanowskiego w mieście pod Giewontem odbyło się wiele wydarzeń artystycznych. Obok koncertów ważnym wydarzeniem była międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku. Wydano także wznowienie wspomnień siostrzenicy kompozytora Krystyny Dąbrowskiej.

- W muzeum kompozytora, jego ukochanej Atmie musi rozbrzmiewać muzyka w różnych kontekstach, zarówno w kontekstach muzyki polskiej, jak i muzyki światowej. Myślę, że tego po prostu nasz wielki rodak, by sobie po prostu życzył - mówiła Janicka-Słysz.

Kurator zapowiedziała, że muzeum Szymanowskiego dołącza się do projektu "Niepodległa", który jest związany ze stuleciem niepodległości Polski. W nadchodzącym roku w Atmie ma rozbrzmiewać muzyka polska, głównie Karola Szymanowskiego.

- Nikt tak jak Karol Szymanowski nie walczył w okresie międzywojennym o nowe oblicze polskiej kultury. Szymanowski był wspaniałym patriotą, który pokazywał, że muzyka polska może zachowywać swoje wartości narodowe, ale zarazem wpisywać się szeroko do dziedzictwa kultury europejskiej i światowej. Niepodległość oznacza nie tylko wolność polityczną i społeczną, ale także duchową, a Szymanowski zawsze starał się być wolny - mówiła Janicka-Słysz.

Kurator przypomniała znane słowa kompozytora o muzyce polskiej: "Niech będzie narodową, lecz nie prowincjonalną".

Kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Karol Szymanowski urodził się w Tymoszówce (obecnie Ukraina) w 1882 r. Skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych.

W październiku 1930 roku kompozytor osiadł w stolicy polskich Tatr na stałe. Wynajął willę Atma, gdzie - jak sam stwierdził - odnalazł dla siebie dom. Tutaj kompozytor wsłuchiwał się w góralskie muzykowanie kapeli Bartusia Obrochty. W "Atmie" powstawały m.in.: instrumentacja do ostatniego obrazu baletu "Harnasie", "Pieśni kurpiowskie na głos i fortepian do słów ludowych", "IV Symfonia koncertująca" na fortepian i orkiestrę "II Koncert skrzypcowy", dwa fragmenty z "Litanii do Marii Panny" oraz jego dwa ostatnie fortepianowe Mazurki.

W listopadzie 1935 roku podupadający na zdrowiu z powodu gruźlicy Szymanowski opuścił Zakopane. Zmarł w sanatorium w Lozannie w 1937 roku. W 1976 roku powstało Muzeum Karola Szymanowskiego w jego zakopiańskim domu, willi "Atma", które stanowi Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji