Artykuły

Poznań. Premiera happeningu Teatru Ósmego Dnia

Uczuciami religijnymi, Kościołem katolickim i jego wpływem na to, co dzieje się dziś w Polsce, chcą się zająć artyści Teatru Ósmego Dnia. Zapraszają na happeningowy spektakl "Paragraf 196 KK". Udział weźmie w nim także Paweł Hajncel znany jako człowiek motyl. Premiera 15 grudnia.

"Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - brzmi artykuł 196. Kodeksu karnego.

Uczuciami religijnymi, Kościołem katolickim i jego wpływem na to, co dzieje się dziś w Polsce, chce zająć się Teatr Ósmego Dnia w "Paragrafie 196 KK". Będzie to - jak zapowiadają twórcy - przedsięwzięcie z pogranicza performance'u i happeningu, które "Ósemki" realizują z łódzkim malarzem, performerem, artystą przestrzeni publicznej Pawłem Hajnclem.

DYSTANS W OPISIE

Najgłośniejszą akcją Hajncla był udział w procesji Bożego Ciała w Łodzi, podczas której pląsał w przebraniu motyla. "Zarówno Teatr Ósmego Dnia, jak i Paweł Hajncel zajmują się współczesną rzeczywistością, szukając dystansu i skrótu w jej opisie. Tym razem połączymy siły, aby tę rzeczywistość dogonić, a nawet przegonić, by wspólnie z widzami przygotować się na rozwój wypadków w życiu społecznym i politycznym. Świat wokół zmienia się tak dynamicznie, że możemy nie zdążyć z przygotowaniem na dokonujące się zmiany. Spróbujemy otoczyć się przed złem parawanem, różańcem, a może drutem kolczastym..." - zapowiadają.

HISTORIA Z TECZKI

Twórcy nie chcą zdradzać za wiele, bo zdarzenie ma mieć charakter eksperymentu dziejącego się na żywo, z udziałem widzów. Podkreślają jednak, że przygotowując się do spektaklu, zrobili solidny research.

- Na przykład to... - Tadeusz Janiszewski otwiera teczkę z wycinkami gazet, notatkami. - "I też faszyzmu bym nie potępiał, dopóki się go nie wyeksplikuje. Jeżeli mianem faszyzmu mielibyśmy określać np. frankizm, który ocalił katolicką Hiszpanię z rąk komunistycznych zbrodniarzy, jestem jak najbardziej za!". Powiedział to niedawno w Bydgoszczy proboszcz Roman Kneblewski - odczytuje. - Albo to: "Problem żydowski istnieje i istnieć będzie, dopóki żydzi będą żydami". To z listu pasterskiego arcybiskupa Augusta Hlonda z 1936 roku - cytuje.

Teczka jest spora, są w niej i cytaty z księdza Jacka Międlara, ale i z kardynała Stefana Wyszyńskiego wychwalającego w 1981 r. portugalskiego dyktatora Salazara, jest też reżyser Grzegorz Braun zachęcający dziś, by w niedzielę po kościele całe rodziny szły wspólnie ćwiczyć na strzelnicy w katolickiej i "patriotycznej kaligrafii": "Niech pójdą na strzelnicę, niech babcia kupi na urodziny wnuczce paczkę małokalibrowej amunicji i wystrzelajcie to razem".

ĆWICZENIA Z TERRORU

- W naszym happeningu będzie osobna część poświęcona "Polakowi patriocie". Spróbujemy zebrać i przeanalizować wszystko, co wiemy dzisiaj o Polaku patriocie, odnowicielu zepsutej Europy - mówi Ewa Wójciak.

- Pokażemy Polaka rozpiętego między minimum patriotycznym a maksimum patriotycznym - dodaje Adam Borowski.

- Planujemy też "ćwiczenia z terroru". Spróbujemy sobie wyobrazić, jak to może być za chwilę. Chcemy przerobić parę spektakularnych aresztowań, poćwiczyć zginanie karków - dodaje Wójciak.

- Myślę, że dziennikarzom też się to przyda - podpowiada Adam Borowski.

- Zdecydowaliśmy też, że czas dojrzał do tego, byśmy jako teatr mieli swojego kapelana. Kapelani są dziś wszędzie, w wojsku, szpitalach, będzie więc kapelan teatru, ale i windy, piętra, półpiętra... - zapowiada Ewa Wójciak.

***

Happening rozegra się w budynku, w którym mieści się Teatr Ósmego Dnia, ale nie tylko w sali teatralnej. Premiera: 15 grudnia, godzina 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji