Artykuły

Katowice. Marszałek nagrodził artystów

W poniedziałek w kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród marszałka województwa śląskiego za 2017 r. w trzech kategoriach. - Nie ma źle. Rok w kulturze na Śląsku, można powiedzieć, był dobry - mówił Henryk Mercik, członek zarządu województwa.

Nagrody artystyczne otrzymali: wybitny reżyser Kazimierz Kutz [na zdjęciu], muzyk Jerzy Milian (nagrodę za twórcę odebrała żona Danuta) oraz malarz Andrzej Tobis.

- Dziękuję za tę "zapomogę". Chyba po raz pierwszy jestem na takiej imprezie, ale skusiłem się, by tu przyjechać i powiedzieć kilka słów. Nie jest dobrze na świecie, w Europie i Polsce szczególnie. "Dla Francji najważniejsza jest kultura. Jeśli jej nie będzie, nie będzie Francji" - tak mówił Charles de Gaulle we Francji po zakończonej wojnie. Dlaczego to mówię? Bo jeśli kultura nie będzie dziś pierwszorzędna także i w Polsce, to będzie działo się w tym kraju bardzo źle. Lokalna władza musi to zrozumieć. Kultura to najtańsza, ale i najważniejsza inwestycja w młodych. Oni są nadzieją tego świata. Dlaczego taka impreza jak ta nie jest wielkim festiwalem dokonań ludzi, którzy zostali nagrodzeni? Mam nadzieję, że za rok tak się stanie, panie marszałku! - powiedział Kutz, odbierając nagrodę.

Żona Jerzego Miliana mówiła: - Lekceważący stosunek utrzymuje się od lat. Dlatego ja chciałam podziękować marszałkowi, że jest mecenasem kultury na Śląsku.

Prof. Andrzej Tobis cieszył się z nagrody z trzech powodów. - Znalazłem się w kategorii gigantów! To po pierwsze. Po drugie - nie mam śląskich korzeni, Katowice są moim miastem z wyboru, ale tego absolutnie nie żałuję. Jestem kojarzony jako człowiek ze Śląska i już się chyba stąd nie ruszę. Ta nagroda potwierdza, że jestem stąd. Po trzecie - traktuję tę nagrodę jako potwierdzenie, że kultura, sztuka może być przedmiotem refleksji krytycznej. Inaczej jest tylko narzędziem rozrywki albo propagandy - mówił artysta, na co dzień pracujący w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Człowiek cienia

Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury docenieni zostali: fotograf Vladimir Birgus, animator działań fotograficznych w Czechach i Polsce, Sergiusz Brożek, kierownik techniczny teatru Korez, reżyser światła i dźwięku, Naczelny Ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, a także Iwona Woźniak, nauczycielka teatru i reżyserka.

- Jestem bardzo wzruszona i dziękuję za tę nagrodę. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie ludzie, z którymi na co dzień pracuję m.in. w Pałacu Młodzieży w Katowicach, Mikołowie, Ornontowicach, Orzeszu i wielu innych miejscach. Dziękuję współpracownikom fundacji Szafa Gra, wszystkim odbiorcom moich spektakli i swojej rodzinie - mówiła Iwona Woźniak.

Sergiusz Brożek, odbierając nagrodę, zaznaczył, że jest "człowiekiem cienia" i tym bardziej cieszy się z nagrody. - Od ponad 30 lat działam na polu kultury, trochę więc się tego nazbierało. Zwykle jestem w cieniu, pracuję jako reżyser świateł, jestem takim "człowiekiem cienia". Tym bardziej dziękuję za docenienie mojej osoby - powiedział.

A prof. Birgus postanowił podziękować za nagrodę po czesku. - To nagroda nie tylko dla mnie, ale też dla dwóch instytucji: Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie miałem wystawę swoich zdjęć, oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. W tej szkole połowa absolwentów i studentów fotografii pochodzi z Polski! - mówił laureat.

Renowacja kaplicy

W kategorii "dla młodych twórców" odznaczono: pisarkę Annę Cieplak (nie mogła być obecna, nagrodę za nią odebrała mama), wokalistkę zespołów folklorystycznych Brygidę Sordyl oraz Mateusza Znanieckiego, aktora Teatru Śląskiego i reżysera. - Cieszy nas jako rodziców ta nagroda. A Anię szczególnie. Jest dla niej ważna, ponieważ przyznana na Śląsku, w miejscu, gdzie uczy, pisze i pomaga - mówiła mama Anny Cieplak.

- Jeśli się wie, co się zrobić i jak, to tylko trzeba mieć ku temu możliwość. Dziękuję za te możliwości Robertowi Talarczykowi. Mam nadzieję, że wiele ich jeszcze przede mną - powiedział z kolei Mateusz Znaniecki.

Nagrody w dziedzinie konserwacji zabytków odebrali kilka dni wcześniej: Łukasz Drobiec, specjalista z zakresu konserwacji zabytków, i Starostwo Powiatowe w Raciborzu za renowację kaplicy zamkowej w Raciborzu.

Rozdanie nagród urozmaicił koncert Erith, która otrzymała nagrodę z rąk marszałka w ubiegłym roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji