Artykuły

Wielopole Skrzyńskie. Wkrótce otwarcie muzeum Kantora

Dobiegają końca przygotowania do otwarcia Ośrodka Dokumentacji Historii Regionu - Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim (Podkarpackie), rodzinnej miejscowości artysty. Otwarcie placówki zaplanowano na 2 czerwca 2006 roku.

Muzeum znajdować się będzie w starej plebanii, gdzie w 1915 urodził się sam mistrz. Niedawno zakończył się trwający od 2000 roku remont budynku. W Muzeum znajdą się pamiątki z dzieciństwa Tadeusza Kantora oraz pamiątki po jego bliskich, a także zdjęcia, rekwizyty z jego spektakli, korespondencja oraz różne publikacje poświęcone jemu i jego twórczości.

- Pokażemy między innymi jedyny obraz świętego namalowany przez Kantora - obraz św. Juliana podarowany przyjacielowi - ks. Julianowi Śmietanie oraz listy Kantora do ks. Śmietany. Będą także dzienniki klasowe i ławki ze szkoły podstawowej w Pstrągówce, gdzie ojciec Kantora był kierownikiem i nauczycielem - powiedział PAP dyrektor Domu Kultury w Wielopolu, Marcin Świerad.

Atrakcją będą wypożyczone z Cricoteki rekwizyty z najbardziej znanych przedstawień artysty: "Wielopole, Wielopole" oraz "Umarła klasa".Zaprezentowane zostaną także fotografie dokumentujące działalność Kantora w Niemczech.

W muzealnej bibliotece będzie można zapoznać się z książkami i pracami magisterskimi poświęconymi temu artyście i jego twórczości, regionalnymi dokumentami dotyczącymi Wielopola i okolic, publikacjami dotyczącymi lokalnych zabytków, pomników.

Otwarciu ośrodka towarzyszyć będzie sympozjum naukowe poświęcone Kantorowi oraz IV Podkarpacki Przegląd Teatrów Poszukujących o nagrodę Tadeusza Kantora. Wezmą w nim udział teatry amatorskie m.in. z Krakowa, Łodzi, Krosna i Wielopola Skrzyńskiego, które zaprezentują spektakle awangardowe, inspirowane stylem Kantora.

Remont starej plebanii rozpoczął się w 2000 roku z inicjatywy powołanego rok wcześniej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej, im. Tadeusza Kantora. W tym budynku wcześniej mieściła się Izba Pamięci Kantora, otwarta jeszcze w maju 1996 roku, ale trzy lata później zamknięta ze względu na zły stan

budynku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji