Artykuły

Warszawa. Premiera "Ości" w Teatrze Soho - w piątek

- Bohaterowie spektaklu przepełnieni są lękiem; boją się własnej nieporadności, tego, że zawodzą w relacjach z najbliższymi, z rzeczywistością - powiedział PAP reżyser "Ości" wg Ignacego Karpowicza Paweł Miśkiewicz. Premiera spektaklu w stołecznym Teatrze Soho - w piątek.

Spektakl powstał na podstawie współczesnej powieści Ignacego Karpowicza. Jest - po "Idiocie" w reżyserii Igora Gorzkowskiego z Agatą Buzek w roli Myszkina - kolejną propozycją stołecznego Teatru

Soho prowadzonego przez Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło.

- Bohaterowie spektaklu przepełnieni są lękiem. Boją się własnej nieporadności, tego, że zawodzą na rozmaitych frontach w relacjach z najbliższymi, z rzeczywistością - a przede wszystkim w relacjach z samymi sobą i własnym wyobrażeniem o modelu samorealizacji - powiedział we wtorek PAP reżyser przedstawienia Paweł Miśkiewicz.

- Jest to opowieść o tym, że ich młodzieńcze marzenia uległy roztrwonieniu i kompromisom, jakie wymusza na nich dojrzałe życie. I w związku z tym tak naprawdę to, jak obecnie żyją - nijak nie przypomina już tego, jak żyć pragnęli, kiedy to życie było przed nimi. Kiedy mogli mieć pewnego rodzaju złudzenia i nadzieje - wyjaśnił reżyser.

- Ci 40- czy 50-latkowie są w jakimś sensie zmuszeni do refleksji nad swoimi zdobyczami życiowymi, relacjami z ludźmi i samymi sobą. I w takim drastycznym, dynamicznym momencie konieczności jakiejś samooceny, a przynajmniej refleksji na własny temat ich spotykamy - podkreślił.

Miśkiewicz zwrócił uwagę, że kręgosłup moralny bohaterów spektaklu zastąpiły tytułowe "miękkie ości". - Myślę, że pewne wartości, które uznawaliśmy za trwałe - w naturalny sposób się dewaluują. Okazuje się, że ten sztywny kościec, ta jeszcze XIX-wieczna próba opisu świata i człowieka - nie wytrzymuje próby w zderzeniu z tym, co się podziało z rzeczywistością i z nami samymi w XXI w. - dodał.

- Musimy wypracować jakąś nową rzeczywistość, ale to jest chyba zadanie dla wielu, wielu pokoleń... Nie dla nas - ocenił Miśkiewicz.

Jak zapowiadają twórcy, "najnowszy spektakl Teatru Soho to opowieść o tragedii przeciętności i nieudolnych próbach pisania siebie we współczesnym świecie". "Ości" to opowieść z życia wielkomiejskiej inteligencji. Fabuła książki opowiada o perypetiach kilkanaściorga bohaterów, których łączą skomplikowane związki emocjonalne i erotyczne.

"To współczesny świat pełen soczystych postaci, zaskakujących dialogów i niełatwych decyzji" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

"Epizody, wyzwania i lęki poszczególnych bohaterów krzyżują się ze sobą, spotykają, mijają i wypierają. Co zrobić? Czego chwycić i nie puszczać? Jesteś lewicowcem czy prawicowcem, zadają sobie pytania bohaterowie. Czy ta magma przypadku, dezorientacji i chwytanej panicznie ideologii to wszystko, na co przedstawiciele inteligenckiej klasy średniej mogą się zdobyć?" - czytamy w zapowiedzi.

Powieść Ignacego Karpowicza z gatunku urban fiction opublikowało w 2013 r. Wydawnictwo Literackie. "Ości" znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike 2014. Zwyciężyły w plebiscycie czytelników w ramach Nike 2014.

Twórcami adaptacji są Joanna Bednarczyk i Paweł Miśkiewicz. Autorką scenografii i kostiumów do przedstawienia jest Barbara Hanicka (współautorką kostiumów jest Katarzyna Załęcka). Projekcje multimedialne przygotowali Przemysław Brynkiewicz i Michał Jankowski.

W obsadzie spektaklu znajdują się: Iwona Bielska, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Marcin Kowalczyk, Szymon Czacki, Michał Wanio, Hiroaki Murakami, Łukasz Garlicki, Tomasz Włosok, Narta Wójcicka i Jan Rogaliński (wychowanek Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty).

Obsada filmu wykorzystanego w spektaklu: Katarzyna Gniewkowska, Klara Bielawka, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Mikołajczyk, Kamil Kołodziński.

Paweł Miśkiewicz (ur. w 1964 r. w Warszawie) jest polskim aktorem i reżyserem teatralnym. Ukończył studia na wydziale aktorskim w krakowskiej PWST (1989), a następnie na kierunku reżyserskim (1995). Jest też absolwentem teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debiutował jako aktor rolą Aloszy w pierwszej wersji "Braci Karamazow" wg Fiodora Dostojewskiego w reżyserii swojego akademickiego nauczyciela i mistrza Krystiana Lupy (1990). W Starym Teatrze w Krakowie zagrał w większości premier Lupy.

W 1994 r. zajął się reżyserią teatralną. W 1995 r. otrzymał Nagrodę im. Bohdana Korzeniewskiego przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki najlepszym reżyserom młodego pokolenia. Krytyka wysoko oceniła także jego premierę komedii Jasminy Rezy pt. "Sztuka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (1998).

W latach 2000-04 Miśkiewicz pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 2001 r. otrzymał Paszport Polityki w dziedzinie teatru. Jest też laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 2003/04, za reżyserię przedstawienia "Niewina" Dei Loher w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 2008-12 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

Miśkiewicz jest też twórcą czterech spektakli dla Teatru TV, m.in. premiery "Podróży do wnętrza pokoju" Michała Walczaka (2004).

Premiera prasowa "Ości" w nowej siedzibie Teatru Soho (ul. Mińska 25) w Warszawie - 12 stycznia.

Kolejne spektakle - 13, 14 i 15 stycznia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji