Artykuły

Poznań. Rusza XXI Dzień Judaizmu

Cytat z Księgi Izajasza "Pokój! Pokój dalekim i bliskim" jest hasłem rozpoczynającego się w środę w Poznaniu XXI Dnia Judaizmu. Potrwa on do przyszłego piątku 19 stycznia. Przyniesie wystawy, spektakle, koncerty, wykłady, warsztaty i nabożeństwo biblijne.

Inauguracją Dnia Judaizmu będzie w środę o godzinie 18 w ODK Pod Lipami otwarcie wystawy poświęconej kulturze i tradycji żydowskiej "Szalom Alejchem".

W czwartek w samo południe w Gminie Żydowskiej odbędą się warsztaty dla młodzieży "Uświęcanie Szabatu jest celem Szabatu". Natomiast o godzinie 18 w tym samym miejscu rozpocznie się wykład Szymona Zadumińskiego i Magdy Tomczyk "Szabat szalom".

W piątek o godzinie 18 w ODK Pod Lipami rozpocznie się wieczór poezji żydowskiej "W blasku menory". Natomiast w sobotę w południe w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze Muzycznym fragmenty Księgi Rodzaju oraz "Dębów patriarchy Izaaka" Romana Brandstaettera czytać będzie Dorota Segda. W niedzielę o godzinie 18 w ODK Pod Lipami zobaczymy film Johna Daly'ego "Aryjska para". W poniedziałek o godzinie 12 w Sali Białej Urzędu Miasta odbędzie się koncert laureatów Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej "Melodia może czas pokonać". Także w poniedziałek o godzinie 18 o losach poznańskich Żydów podczas II wojny światowej w związku z przygotowywaną książką wspomnieniową Noacha Lasmana rozmawiać będą profesor Rafał Witkowski i Andrzej Niziołek. Spotkanie odbędzie się w Herbaciarni Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności.

W przyszły wtorek na temat hasła tegorocznego Dnia Judaizmu z Anną Bodzińską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu oraz Belą Szwarcman-Czarnotą, pisarką filozofką i redaktorką "Midrasza" rozmawiać będzie dr Cezary Kościelniak z UAM. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18 w w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.

Kulminacyjnym momentem Dnia Judaizmu będzie w przyszłą środę o godzinie 19 nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej w kościele Świętego Wojciecha. W przyszły czwartek o godzinie 18 na Scenie Trzeciej Teatru Nowego odbędzie się sceniczne czytanie "Przypowieści o skrybie i innych opowiadań" Szmuela Josefa Agnona. Towarzyszyć mu będzie dyskusja z udziałem profesorów Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i Wiesława Ratajczaka z UAM.

Finałem Dnia Judaizmu będzie w przyszły piątek o godzinie 20 w klubie Blue Note koncert "Szalom w Blue Note - Żydowskie inspiracje w jazzie". Zagrają pianista Michał Tokaj, trębacz Piotr Wojtasik, saksofonista Gerard Lebik, basista Joris Teepe oraz perkusista Michał Miśkiewicz. Gościnnie wystąpią wokalistka Magdalena Zawartko i harfistka Julia Ziembińska.

***

Około 300 osób ocalonych z holokaustu wzięło udział w grudniowych uroczystościach zapalenia świec w menorze z okazji Święta Chanuki. Ceremonia odbyła się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Obchody dedykowane były pamięci Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji