Artykuły

Melpomena z nowoczesną techniką w herbie

8 grudnia ubiegłego roku uroczystą premiera "Krakowiaków i górali" otworzył swoje podwoje nowy gmach Teatru Muzycznego w Gdyni. Jest to drugi, co do wielkości i nowoczesności wyposażenia budynek teatralny w kraju i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Jego głównym projektantem był zespół autorski z gdańskiego "Miastoprojektu" - inż. arch. Daniel Olędzki i inż. arch. Józef Chmiel.

Nowy obiekt został specjalnie zaprojektowany dla potrzeb Teatru Muzycznego. Główna widownia, mogąca pomieścić 721 osób, składa się z parteru-amfiteatru, lóż bocznych i balkonu. W jej tylnej części znajdują się wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę kabiny operatorów świateł, elektroakustyka, pomieszczenia reżyserskie.

Scena główna ma charakter klasyczny, wraz z bocznymi "kieszeniami" i wieża sznurowni głęboka jest na 18 m, a szeroka na 26 m. Z tyłu znajduje się hall, poprzez który można wjechać z ulicy na tę scenę. Posiada ona również dwie "obrotówki" obracające się zarówno współ- jak i przeciwbieżnie.

Obok sceny głównej teatr posiada także salę kameralną mająca charakter studia eksperymentalnego.

Dzięki funkcjonalnie zaprojektowanym foyer, szatniom i kuluarom publiczność bez narażenia na niepotrzebny tłok może wygodnie opuścić budynek po zakończeniu spektaklu, a w czasie przerw skorzystać z bufetu. Także aktorzy ma-ją nowoczesne i przestronne zaplecze zapewniające im odpowiednie warunki pracy. Pomyślano tu o wygodnych garderobach dla 150 aktorów i 65 muzyków, salach prób, dobrze wyposażonych warsztatach i magazynach.

Słowem, Gdyni przybył teatr na miarę europejską o czym mogli się już naocznie przekonać pierwsi widzowie i z czym zgodzą się na pewno następni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji