Artykuły

Turyn. Jubileusz ćwierćwiecza "Wielopola, Wielopola"

Kilka miesięcy temu Florencja - teraz Turyn. Już drugie włoskie miasto świętuje 25-lecie premiery spektaklu "Kilka miesięcy temu Florencja - teraz Turyn. Już drugie włoskie miasto świętuje 25-lecie premiery spektaklu "Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora.

We Florencji, mieście, w którym Kantor wraz z zespołem Cricot 2 przygotował i po raz pierwszy przedstawił w czerwcu 1980 roku słynny spektakl "Wielopole, Wielopole", została odsłonięta jesienią ubiegłego roku pamiątkowa tablica i zorganizowano spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń. Teraz Turyn przygotowuje się do uczczenia jubileuszu ćwierćwiecza premiery tego spektaklu Kantora. Będzie to okazja do wspomnień oraz zaprezentowania włoskiej publiczności nowych, niepublikowanych dotąd materiałów i opracowań. Turyńska impreza zaczęła się wczoraj otwarciem w Teatro Gobetti dwóch wystaw przygotowanych przez Józefa Chrobaka, krakowskiego kuratora, dyrektora Galerii Krzysztofory: "Le prove di "Wielopole, Wielopole" nelle fotografie di Antonio Sferlazzo" (cykl fotografii dokumentujących florenckie próby do spektaklu, zaprezentowanych publicznie dopiero po 25 latach od jego premiery) oraz "Wielopole Skrzyńskie di Tadeusz Kantor" (reprodukcje unikalnych starych fotografii i dokumentów składających się na obraz życia miasteczka, w którym przed ponad 90 laty urodził się i wychował Tadeusz Kantor).

Druga część imprezy odbywać się będzie na Uniwersytecie Turyńskim. Codziennie o godz. 10.30 w dniach 8-12 maja prezentowane będą zapisy spektakli Cricot 2. 8 maja Józef Chrobak wygłosi tam odczyt o Kantorze i Grupie Krakowskiej.

Urodziny spektaklu Kantora zorganizowały Assoziazione Zutart przy współpracy między innymi z Biblioteca Spadoni, Ente Teatrale Italiano oraz Criocoteką.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji