Artykuły

Poznań. Mocne spektakle w Polskim i w Nowym

Na scenę Teatru Polskiego wraca znakomity "Malowany ptak" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Z kolei w Teatrze Nowym można zobaczyć spektakl "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk". Wielokrotnie przez ostatnie miesiące nagradzany.

Niezwykły spektakl Mai Kleczewskiej

OD SOBOTY do ŚRODY, Teatr Polski

Na scenę Teatru Polskiego wraca znakomity "Malowany ptak" w reżyserii Mai Kleczewskiej. To pierwsze sceniczne wystawienie głośnej powieści Jerzego Kosińskiego, której premiera w 1965 r. wywołała burzę.

Bohaterem książki jest żydowski chłopiec, który w czasie II wojny światowej wędruje przez polską wieś, szukając schronienia. Ze strony większości polskich sąsiadów spotyka go odrzucenie i okrucieństwo.

Kosińskiemu po publikacji zarzucano szerzenie pornografii, do dziś na nieżyjącym już autorze ciąży też oskarżenie o fałszowanie własnej biografii. On sam, jako żydowskie dziecko, również musiał się ukrywać. Poszczególne epizody wędrówki chłopca w książce zostały jednak zbudowane w dużej mierze z wyobrażeń.

- W posłowiu do "Malowanego ptaka" jest niezwykłe zdanie, w którym autor wyjaśnia, że jego książka jest efektem powolnego tajania umysłu bardzo długo skutego strachem. Że w tym wojennym przeżyciu, w dziecku, zostało zamrożone coś, co powoli, już jako dojrzały człowiek, próbował rozbrajać na zasadzie jakichś skojarzeń, czy mocnych obrazów - mówiła rok temu przed premierą spektaklu Maja Kleczewska. W spektaklu można zobaczyć m.in. element scenografii, która "zagrała" w spektaklu "Dybuk" zrealizowanym przez reżyserkę w Teatrze Żydowskim w Warszawie. "Malowany ptak" powstał jako koprodukcja warszawskiej i poznańskiej sceny.

ZŁO WEDŁUG AGATY DUDY-GRACZ

Od SOBOTY do NIEDZIELI, Teatr Nowy

Jest rosół, jest obrus i disco polo. Kradzież kiełbasy i zbrodnia. Od piątku do soboty w Teatrze Nowym można zobaczyć spektakl "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" [na zdjęciu]. Wielokrotnie przez ostatnie miesiące nagradzany. Na 10. Międzynarodowym Festiwalu "Boska Komedia" w Krakowie Duda-Gracz otrzymała główną nagrodę za reżyserię. Spektakl jest efektem jej spotkania z książką "Nie oświadczam się" Wiesława Łuki.

Reporter opisał zbrodnię, która wydarzyła się w Wigilię Bożego Narodzenia 1976 r. we wsi Zrębin. Czterech mężczyzn zamordowało trzy osoby: mężczyznę, kobietę w ciąży i dwunastoletniego chłopca. Przyglądali się temu mieszkańcy wsi. Nikt nie zareagował. Podczas procesu, który był jedną z najgłośniejszych kryminalnych spraw PRL-u, świadkowie zeznawali na korzyść oprawców. Osią spektaklu stały się lata 90. Agata Duda-Gracz tłumaczyła przed premierą, że w polskiej historii był to punkt graniczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji