Artykuły

Gdynia. Finał Nagrody Dramaturgicznej w maju

Czterdzieści tekstów trafiło do półfinału tegorocznego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jurorzy wybiorą z nich pięć propozycji finałowych, a zwycięzca będzie znany 20 maja. Na liście półfinalistów są m.in. Mateusz Pakuła, Tomasz Man, Barbara Klicka i Szymon Jachimek.

Czas na kolejny ważny krok w kierunku rozstrzygnięcia tegorocznego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, najważniejszej polskiej rywalizacji autorów nowych tekstów dramatycznych, odbywającej się już po raz jedenasty. Zakończył się właśnie bardzo ważny moment selekcji zgłoszonych prac: Komisja Artystyczna dokonała wyboru 40 tekstów spośród 259 propozycji nadesłanych do organizatorów konkursu.

Na liście półfinalistów najbardziej znanym autorem jest Mateusz Pakuła, którego teksty kilkakrotnie trafiały już do ścisłego finału gdyńskiej rywalizacji. Jest dziś bardzo cenionym dramatopisarzem, a jego sztuki wystawiane są na scenach całej Polski. Jego najnowszy tekst nosi tytuł "Wojak Szwejk i pokój na świecie". Innym autorem ze sporym dorobkiem, którego tekst znalazł się w półfinałowej stawce, jest Tomasz Man. Autor tekstu zatytułowanego "Idę, tylko zimno mi w stopy" to dramaturg, reżyser i autor adaptacji, z powodzeniem pracujący na różnych scenach, m.in. w gdyńskim Teatrze Miejskim.

Ciekawą postacią na liście półfinalistów tegorocznego konkursu jest także z pewnością Barbara Klicka, poetka, redaktorka pisma "Cwiszn", poświęconego kulturze żydowskiej, artystka występująca w punkowo-folkowym zespole Pochwalone. Do półfinału konkursu trafił jej tekst zatytułowany "Elementarz". Mocnym trójmiejskim akcentem jest obecność w półfinale tekstu Szymona Jachimka, dramatopisarza i satyryka, wywodzącego się z bardzo wpływowego dla trójmiejskiej kultury środowiska Teatru Wybrzeżak. Jego nowy tekst zatytułowany jest "Znaczył kapitan", co jest oczywiście nawiązaniem do słynnego zbioru morskich opowiadań Karola Olgierda Borchardta.

Wybrane do półfinały teksty będą teraz ocenianie przez właściwe grono jurorów, na czele którego stanie Jerzy Stuhr. Wybierze ono pięć utworów, które trafią do ścisłego finału. Będą zaprezentowane w formie performatywnych czytań podczas najnowszej, trzynastej, edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, który odbędzie się w Gdyni w dniach 13-20 maja. Ostatniego dnia festiwalu jury ogłosi ostateczny werdykt, a do zwycięzcy trafi charakterystyczna statuetka w formie kostki i nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. Komisja Artystyczna to ciało złożone z trójmiejskich teatrologów, dokonujących wstępnej oceny tekstów. W jego składzie zasiadają: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski.

Podczas finału konkursu odbywać się będzie jeszcze jedna, równoległa rywalizacja: pięć najlepszych tegorocznych tekstów oceniać będzie oprócz zwykłego jury także alternatywne grono jurorów. To już kilkuletnia tradycja, która bardzo się przyjęła, a Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna jest bardzo ceniona przez twórców.

Właśnie rozpoczęła się rekrutacja członków alternatywnego jury. Trafią do niego miłośnicy teatru i dramaturgii, wyłonieni w konkursie. Żeby wziąć w nim udział, trzeba do 15 marca wysłać zgłoszenie na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Obok własnej noty biograficznej należy dołączyć krótki tekst będący odpowiedzią na pytanie "Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej?". Autorzy najciekawszych uzasadnień zostaną zaproszeni do prac Alternatywnego Jury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji