Artykuły

Częstochowa. "Czechow: Żarty z życia" premierowo u Mickiewicza

To już trzeci premierowy spektakl, który w tym sezonie przygotował Teatr im. Mickiewicza. Przedstawienie "Czechow: Żarty z życia" w sobotę 10 marca oficjalnie wejdzie na teatralny afisz.

Sezon 2017/2018 częstochowski teatr zainaugurował muzycznym przestawieniem "Wesołe miasteczko", który André Hübner-Ochodlo zbudował z ostatnich piosenek Agnieszki Osieckiej. Potem była "Stopklatka" w reżyserii Agnieszki Baranowskiej, w której główną rolę gra Adam Machalica (młody aktor dołączył niedawno do zespołu Teatru im. Mickiewicza). Teraz pora na spektakl "Czechow: Żarty z życia". Twórczość tego autora wraca na częstochowską scenę po 15 latach. Przypomnijmy, że w 2003 r. odbyła się premiera "Wujaszka Wani" z Markiem Perepeczką i Andrzejem Iwińskim w obsadzie.

Najnowsze przedstawienie częstochowskiego teatru realizuje Andrzej Bubień, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. To on w Teatrze 6. Piętro zrealizował m.in. "Wujaszka Wanię" i "Ożenek".

Przedstawienie grane bez kurtyny

Spektakl "Czechow: Żarty z życia" budują trzy jednoaktówki: "Niedźwiedź", "Jubileusz", "Oświadczyny" oraz monolog "O szkodliwości tytoniu".

- W naszej inscenizacji są trzy epoki. Jest koniec XIX wieku, początek XX, a "Jubileusz" to XXI wiek, czyli dzisiejszy świat. Chodzi mi o to, żeby pobawić się pewną formą teatralną i pokazać, że w twórczości Czechowa jest coś takiego, że zmieniają się ludzie, mijają epoki, a ona cały czas jest aktualna. A poza tym chcę, aby ten spektakl - zarówno dla widza, jak i dla aktora - był zabawą na wyższym poziomie, zabawą różnymi technikami aktorskimi. Teatr to nie jest martwa forma. Nawet jak się gra przez sto lat daną sztukę, to robi się to zawsze w odmienny sposób. Teatr się rozwija, zmienia - tak jak my. I to też jest jedna z mikroopowieści w naszym przedstawieniu - zaznaczał reżyser Andrzej Bubień w rozmowie, która ukazała się w "Gazecie Teatralnej".

Co ciekawe, jednoaktówki i monolog będą grane w jednym ciągu, bez przerw. Przestawienie będzie zaś grane bez kurtyny, przy otwartej widowni.

- Zmiany dekoracji będą dokonywały się na oczach widzów. Wszystko zagrane będzie w jednym ciągu emocjonalnym. Nie dzielimy spektaklu na części, nie rozłączamy przerwami, podczas których widzowie napiją się wina i przekąszą kanapkę z łososiem, a później rozluźnieni pójdą na kolejną odsłonę. Nie. Każda z tych sztuk ma swoją estetykę, ma inną wrażliwość, ale grane są w jednym przebiegu. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej - zaznaczał Bubień.

Kogo zobaczymy na scenie?

Na scenie wystąpią aktorzy Teatru im. Mickiewicza: Sylwia Bartnikowska, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Marta Honzatko, Małgorzata Marciniak, Sebastian Banaszczyk, Adam Hutyra, Michał Kula, Adam Machalica oraz Antoni Rot, a także tancerze Kamila Wiklińska, Natalia Małolepsza, Zuzanna Witkowska, Marta Gierczak, Katarzyna Ujma-Maludzińska, Piotr Majer i Bazyli Ogiński. Za scenografię i kostiumy odpowiada Anita Bojarska, a za ruch sceniczny i choreografię Jarosław Staniek. Asystentką choreografa jest Katarzyna Zielonka, zaś asystentką reżysera - Sylwia Bartnikowska.

Uroczysta premiera odbędzie się w sobotę 10 marca o godz. 19. Bilety na parter kosztują 50 zł, na balkon - 40 zł. Wcześniej, z okazji Dnia Kobiet, częstochowianie mogą zobaczyć dwa spektakle przedpremierowe, grane 8 i 9 marca także o godz. 19. Potem przedstawienie "Czechow: Żarty z życia" grane będzie 11 marca o godz. 19, 13 marca o godz. 11 oraz 14 marca o godz. 11 i 18 (premiera nauczycielska). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji