Artykuły

Warszawa. "Biblia. Rdz 37-50" w Nowym Teatrze

- Wielu z nas poznawało Biblię w sytuacjach opresyjnych; nauczyliśmy się słuchać tych historii jako historii o zniewoleniu. A Biblia jest księgą ludzi niepokornych i zbuntowanych - mówi Michał Zadara - reżyser i scenarzysta spektaklu "Biblia. Rdz 37-50", który pokazywany będzie od 23 marca w warszawskim Nowym Teatrze.

"Biblia. Rdz 37-50" to trzecia - po "Biblii. Rdz 1-11" oraz "Biblii. Rdz 12-25" - część tryptyku teatralnego Zadary. W ostatniej odsłonie opowieści z Księgi Rodzaju reżyser przedstawia historię Józefa, która - jak podkreślił twórca - "niewątpliwie jest historią o winie i odkupieniu".

- Dla mnie jest to historia o tym jak sobie poradzić, mimo bardzo niesprzyjających warunków. Józef staje się zarządcą całego Egiptu dzięki temu, że się wziął do roboty, że się nie dał - nie dał się molestować przez żonę Potifara, odmówił łatwych korzyści, wykorzystał swoją słabość - pewną fantazję, nieprzystosowalność do realnego świata - czyli umiejętność dzikich snów do tego, żeby stać się interpretatorem dla faraona - powiedział twórca podczas wtorkowej próby medialnej spektaklu.

Zadara podkreślił, że przy pisaniu scenariusza najważniejsza była dla niego fabuła. - Bardzo ważne było to, żeby nie intrepretować tych historii, nie mówić, co one znaczą, tylko żeby je przedstawić w jak najprostszy sposób - powiedział.

W spektaklu obok doświadczonych aktorów na scenie pojawiają się dzieci, które - jak podkreślił Zadara - opowiadają właściwie całą historię Józefa. Jak zaznaczył twórca teatralnego tryptyku, "dzieci przenoszą do tematu Biblii pewną bezczelność i bezwzględność, o którą nam chodzi w tym projekcie". - Wielu z nas doświadczyło Biblii w sytuacjach opresyjnych, kościelnych, i nauczyliśmy się słuchać tych historii jako historii o zniewoleniu, o tym, że musimy być posłuszni. A de facto Biblia jest księgą ludzi wolnych, nieposłusznych i takich, co się ciągle buntują przeciwko władzy - uznał reżyser. Jak ocenił, "dzieci wnoszą taką atmosferę bezczelności, co jest bardzo ważne w interpretowaniu Biblii".

Zadara zwrócił również uwagę na szczególną rolę, jaką w spektaklu pełni muzyka, która "jest bardzo decydująca w budowaniu emocjonalnego nastroju każdej ze scen". - Bo tak naprawdę to, co nas prowadzi przez tę historię - to są emocje; razem z Ewą boimy się, co się stanie jak Bóg odkryje, że zjedliśmy niewłaściwy owoc, razem z Józefem nie wiemy, czy powiedzieć braciom, że właśnie on jest Józefem; te emocje opowiadamy poprzez muzykę, więc ona jest bardzo ważna - ocenił twórca.

Zadara wyraził również nadzieję, że na spektaklu "nikt nie będzie przychodził po to, żeby się uczyć; to będzie przyjemność". - Będzie można doświadczyć bardzo ciekawych historii, które ludzkość sobie opowiada od 3 tysięcy lat, które wpłynęły właściwie na wszystko, co się wydarzyło w dziejach zachodniego świata. Nie ma - moim zdaniem - dzieła literackiego, które by nie czerpało z tych źródeł - dodał.

W spektaklu występują: Martina Rampulla, Robert Koszucki, Sean Palmer, Maja Amsterdamska, Marianna Mroczkowska, Antonina Nowakowska, Marcelina Nowakowska, Tadeusz Zarzecki.

Michał Zadara (ur. w 1976 r. w Warszawie) - reżyser operowy i teatralny, publicysta, autor pierwszej w historii pełnej inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza. Zadebiutował w Starym Teatrze w 2006 r. spektaklem "Ksiądz Marek".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji