Artykuły

Bydgoszcz. Krzysztof Kowalewski mistrzem dubbingu filmowego

Festiwal Filmów Animowanych Animocje jako jedyny w Polsce przyznaje nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych. W tym roku otrzyma ja prawdziwy Mistrz - Krzysztof Kowalewski, który użyczał głosu w takich animacjach jak "Rio", "Wllace i Gromit" czy "Ratatuj". Wręczenie nagrody i spotkanie z laureatem odbędzie się 9 kwietnia.

To już ósma edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje, ale dopiero po raz czwarty wręczona zostanie nagroda dla mistrzów dubbingu. Wcześniej odebrali ją Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska i Arkadiusz Jakubik. W tym roku trafi ona w ręce wielkiej postaci polskiego kina.

Zaczynał od "Krzyżaków"

Krzysztof Kowalewski urodził się w 1937 roku w Warszawie. Jest aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i radiowym. Szerokiej publiczności znany jest głównie z licznych ról komediowych. Wielką popularność zdobył dzięki wcielaniu się w radiową postać Pana Sułka w znanym słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku".

W kinie debiutował w wieku 23 lat w epizodycznej roli w legendarnych "Krzyżakach" (1960) Aleksandra Forda. Jego filmowy dorobek obejmuje około 120 ról w filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał też ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.

Co mu zrobisz, jak go złapiesz?

Widzowie uwielbiają jego role w absurdalnych komediach Stanisława Barei "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Brunecie wieczorową porą" (1976) , "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) i w kultowym "Misiu" (1981). Komediowe role kontynuował m.in. w "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego z 1998 roku

Wystąpił w wielu popularnych serialach - "W pustyni i w puszczy" (2001), "Graczykowie" (2001), "Szpital na perypetiach" (2001-2003), "Daleko od noszy" (2017). Dwukrotnie pojawił się u Jerzego Hoffmana w jego ekranizacjach pomnikowych dzieł Sienkiewicza. W "Potopie" (1973) zagrał Rocha Kowalskiego, żołnierza zręcznie oszukanego przez sprytnego Onufrego Zagłobę. Historia zatoczyła koło, gdy w 2000 roku, wystąpił w "Ogniem i mieczem", jako Onufry Zagłoba.

Mistrz dubbingu

Kowalewski ma ogromny dorobek dubbingowy, obejmujący kilkadziesiąt ról. Zaczynał w 1981 roku w serialu animowanym "Fortele Jonatana kota". Potem mogliśmy go usłyszeć w "Wallace i Gromit: Wściekłe gacie" (1993), "Lilo i Stich" (2002), "Zebra z klasą" (2005), "Szeregowiec Dolot" (2005), "Auta" (2006), "Ratatuj" (2007), "Piorun" (2007), "Lato Muminków" (2008), "Rio" (2011), "Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę" (2012) i innych.

Użyczył też głosu do ścieżek dźwiękowych polskich wersji gier "Assassin's Creed" i "The Elder Scrolls V: Skyrim".

Nagrodę za osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych, Krzysztof Kowalewski odbierze 9 kwietnia, na Festiwalu ANIMOCJE w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Po uroczystym wręczeniu nagrody odbędzie się otwarte spotkanie z laureatem.

8. Festiwal filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 8 - 14 kwietnia 2018, w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką festiwalu Animocje - Weronika Płaczek. Strona internetowa festiwalu: www.animocje.com.

***

Festiwal odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków: Urzędu Miasta Bydgoszczy

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasto Bydgoszcz

Patroni medialni: Czwórka Polskie Radio, TVP Kultura, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Interia

Partnerzy: Legalna Kultura, klub Mózg, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Stop Trik International Film Festival, Lubelski Festiwal Filmowy

Hotel festiwalowy: Hotel Brda Bydgoszcz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji