Artykuły

Warszawa. Premiera "Taty" Marka Ciunela w Teatrze Guliwer

"Tata" to spektakl o emocjach, w którym zapraszamy do pełniejszego przeżywania relacji rodzinnych - powiedział w piątek PAP Marek Ciunel, reżyser przedstawienia, którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Lalek "Guliwer" w Warszawie.

Spektakl powstał na podstawie książki "Tata" cenionego holenderskiego lekarza i poety Toona Tellegena. Jego opowieść w oryginale została wydana w Holandii nakładem Wydawnictwa WPG Kindermedia, natomiast w polskim tłumaczeniu Jadwigi Jędryas opublikowało ją w 2016 r. Wydawnictwo Dwie Siostry.

- Staramy się być dosyć wierni literze. To jest trochę tak, że aby poznać autora, trzeba pojechać do jego kraju. Nie robimy więc nic ponad to, co zasugerował nam pisarz dowcipny, a czasem refleksyjny i przerażający w swoich odkryciach - powiedział Ciunel.

Jak podkreślił reżyser, "Tata" przenosi widzów do wspomnień i odczuć z dzieciństwa. - To spektakl o emocjach, w którym zapraszamy do pełniejszego przeżywania relacji rodzinnych. To także opowieść o naszym małym i dużym przeżywaniu świata. W pierwszej części ukazujemy świat z perspektywy dzieci wpatrzonych z uwielbieniem w tatę. W drugiej natomiast zaczynamy trochę wątpić i świat widziany oczami dziecka zaczyna się trochę rozpadać. Mam jednak nadzieję, że go pozbieramy - stwierdził.

Jak dodał, spektakl jest adresowany do widzów w różnym wieku. -

Najlepiej, gdy na widowni pojawi się "widz rodzinny", w którym jest tata lub go nie ma, bo przecież różnie bywa. O tym chciałbym pomyśleć, porozmawiać. Wysyłamy informacje pod bardzo rożne adresy. Mam nadzieję, że będzie ona cenna zarówno dla młodych, jak i dorosłych odbiorców - zaznaczył Ciunel.

Według niego scenografia, zaprojektowana przez Sebastiana Łukaszuka, podkreśla omnipotencję ojca. - Większej formy nie mogliśmy zbudować, bo nie mieściłaby się na scenie. Chcemy pokazać totem ojcostwa głównie po to, żeby pomyśleć o nim optymistycznie. Wciąż za mało jest nas, ojców, którzy wierzą, że mogą wszystko i są wszystkim, a tak po prostu jest. Trzeba zmierzyć się raczej z tą drugą stroną, czyli z bezradnością i niewiedzą. To może okazać się odkrywcze. Może ta bezradność i nieumiejętność nie jest niczym złym. Po prostu doświadczmy tego i nie bójmy się - powiedział reżyser.

"W naszym spektaklu poznacie Tatę, który jest wszechmocny, i to bez znaczenia, czy przewyższa domy, czy mieści się w pudełku od zapałek. Nasz Tata to bardzo dziwny i tajemniczy stwór. Posiada wiele cech łączących go z gatunkiem ludzi, ale posiada też cechy zupełnie wyjątkowe i typowe tylko dla niego: jest wysoki i jednocześnie niski, młody i stary, silny i pękający na pół, wszystkowiedzący i nic niepamiętający, odważny i zapłakany, świat-do-kupy-składający" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Autorem scenariusza i reżyserem jest aktor, reżyser i lektor filmowy Marek Ciunel. Scenografię i kostiumy zaprojektował Sebastian Łukaszuk, a muzykę skomponował Piotr Nazaruk. Choreografię opracowała Urszula Pietrzak. Autorem efektów magicznych jest Kuba Buczyński, a reżyserię świateł i wideo przygotował Radosław Kamiński.

W spektaklu występują: Anna Przygoda, Honorata Zajączkowska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Maciej Owczarzak i Adam Wnuczko.

Przedstawienie dla dzieci od lat 6.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji