Artykuły

Łódź. Przewodnik po akcji "Dotknij Teatru"

Na bezpłatne spektakle, performance i warsztaty organizatorzy zapraszają m.in. do Fabryki Sztuki, teatrów Pinokio, Nowego, Zamiast, Szwalni i Piccolo, Poleskiego Ośrodka Sztuki i Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, ŁDK-u, a także do parku Poniatowskiego i Centrum Dialogu im. Edelmana.

Teatr czyli sztuka familijna

Głównym celem tegorocznej odsłony akcji będzie promowanie teatru jako sztuki familijnej. Inspiracją dla twórców miały być takie zagadnienia, jak: sztuka dziecka, dziecko jako twórca/bohater/figura kulturowa, dzieciństwo jako przestrzeń przeżyć, teatr jak plac gry i zabaw.

Większość projektów wybranych do realizacji to działania familijne - takie, na które dorośli mogą się wybrać z dziećmi, od "najnajów" (niemowląt) po prawie już dorosłe nastolatki.

Jak co roku wymyślona w Łodzi akcja promowania sztuki teatru zagości w całym mieście. Artyści interpretują hasło "Dzieci.ństwo" na różne sposoby, ale najwięcej wydarzeń to widowiska, które tematyzują zjawisko inności. Różnie rozumianej - od religijnej ("Dzieci obcych bogów" Karoliny Maciejaszek - spektakl pokazany na inaugurację DT w synagodze) po dotyczącą niepełnosprawności. Po raz pierwszy w akcji bierze udział Centrum Dialogu im. Marka Edelmana - tam będzie można zobaczyć performance Tomasza Ciesielskiego "Sense Action" - o odzyskiwaniu wojennych wspomnień.

Kapturek,w żałobie, niepełnosprawny książę

Kolektyw niezależnych twórców Teatr Glosoli zaprasza 9 kwietnia do Szwalni na premierę "Prawdziwego królestwa" Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka. Tematem performance'u jest niepełnosprawność. Główny bohater - młody książę, poważany następca tronu - spada z konia.

Na marimbie zagra Ewelina Hajda. W obsadzie Karolina Honchera, Natalia Wieciech, Grzegorz Borowski i Jan Jakubowski.

Małgorzata Rostkowska zaprezentuje w Teatrze Zamiast sequel "Czerwonego Kapturka". Ta historia rozpoczyna się nie wyprawą do lasu z koszyczkiem, tylko śmiercią babci. "Wszystko, co dzieje się później jest próbą pokazania, że każda żałoba wygląda inaczej i nie ma złej odpowiedzi na pytanie Co należy robić". Bohaterki (babcia, mama i córka/wnuczka) posługują się na scenie językiem migowym, który na żywo jest tłumaczony na foniczny. Premiera - 13 kwietnia.

Hanna Matusiak i Joanna Wiśniewska z Teatru Pinokio przygotowują spektakl "Wysypisko", którego tematem jest dzieciństwo w Domu Dziecka. Muzykę stworzył Piotr Klimek. Premiera przedstawienia inspirowanego książką "Nazywam się Cukinia" autorstwa Gillesa Parisa planowana jest na 14 kwietnia.

Nie ma złych emocji

Grupa KIJO pracuje nad "Przypowieścią Jin Jang Zoo", bajkową opowieścią o uczuciach. Szczur, Tygrys, Pies, Małpa, Świnia, Owca i Królik wytańczą i opowiedzą różne emocje i pokażą, że wszystkie są dobre. Za choreografię odpowiada Emilia Biskupik, reżyseruje Michał Ratajski. Spektakl można zobaczyć w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) dwukrotnie.

W Fabryce Sztuki odbędzie się premiera "Żartów teatralnych" w reżyserii i z choreografią Doroty Porowskiej. To "próba stworzenia teatru oczami, rękami i nogami dzieci w wieku 5-11 lat przy jak najmniejszym udziale dorosłych".

Teatr Szwalnia zaprasza na warsztat z elementami spektaklu "Masz w sobie kawałek mojego serca". Ewa Łukasiewicz, Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zainspirowały się książką obrazową Iwony Chmielewskiej i Justyny Bargielskiej "Obie". Tematem będzie relacja pomiędzy dzieckiem a matką, formą - warsztat sensoplastyczny z wykorzystaniem metod relaksacyjnych. Organizatorki zapraszają młodzież w wieku 13-15 lat, 11 kwietnia o godz. 17.

Z Wrocławia i Poznania

Dwa spektakle zorganizowane zostaną w plenerze. Łódzka grupa Lineact pokaże ponownie "Szczególnie ciekawe przypadki" - widowisko o rzeczywistości snu. Inspiracją była internetowa platforma "Notes snów", na której internauci podzielili się marzeniami sennymi o lataniu. Spektakl będzie można obejrzeć na dziedzińcu Zakładu Przemysłów Twórczych Wi-Ma (al. Piłsudskiego 135). W parku Poniatowskiego (ul. Parkowa/Inżynierska) Monika Tomczyk i Luiza Łuszcz-Kujawiak zaprezentują przedstawienie "Po drugiej stronie parku".

Organizatorzy wybrali przede wszystkim propozycje łódzkich twórców, ale w programie znalazły się też dwa spektakle gościnne. Wrocławski Novy Ruch Teatr dostał dofinansowanie na "Ciao ciało!". Agnieszka Charkot, Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka opowiedzą o ciele człowieka - jakie pełni funkcje i czego może doświadczyć. To również historia o ograniczeniach ciała i wyznaczaniu granic.

Z Poznania przyjadą "Dziwne zwierzęta" Fundacji Mały Dom Kultury. Spektakl o orzesznicy i mrówkojadzie, którzy organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę, powstał na podstawie książki Lotty Olsson w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk. Reżyseria - Marianna Piskorz i Julia Szmyt.

Warsztaty. Żonglowanie i taniec

W programie tegorocznej edycji DT jest dużo warsztatów. Ośrodek Kultury Górna (ul. Siedlecka 1) organizuje Międzypokoleniowe Laboratorium Cyrkowe. Będzie się można nauczyć podstaw sztuki żonglerskiej, akrobatyki i balansu. A z piątku na sobotę (6/7 kwietnia) przy ul. Siedleckiej zorganizowana zostanie Teatralną Noc Dziecka. Maluchy od godz. 18.30 będą się bawić w teatr, a potem nocować w domu kultury.

KIJODA WWO to projekt grupy KIJO - propozycja warsztatowa dla dzieci (3-5, 7-12, 13-16, 16+) i rodziców. Spotkania odbywać się będą w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3, sala drewniana Teatru Chorea). Teatr Nowy (ul. Zachodnia 93) zaprasza na aktorskie zabawy pod hasłem "Małe dziecko we mnie".

Warsztat aktorski i taneczny towarzyszyć będzie performance'owi "Ojcy" grupy Nyska Studio, inspirowanemu "Diobłem" Wojciecha Kuczoka (Paczka Centrum Artystyczne, ul. Zgierska 42A).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość trzeba się zapisać. DT jest organizowany przez Poleski Ośrodek Sztuki, a finansowany przez UMŁ. Więcej informacji o Dotknij Teatru - dotknijteatru.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji