Artykuły

Warszawa. PSL-UED chce odwołania ministra kultury Piotra Glińskiego

Posłowie klubu PSL-UED złożyli w czwartek w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra kultury Piotra Glińskiego. Powodem wniosku - jak mówili - jest "gigantyczny transfer pieniędzy" na prywatne konto książąt Czartoryskich. Pod wnioskiem podpisali się także posłowie PO i Nowoczesnej.

Do laski marszałkowskiej wpłynął podpisany przez konstytucyjną liczbę posłów wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera i ministra kultury pana Piotra Glińskiego" - oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Michał Kamiński(PSL-UED).

Jak podkreślił, podstawowym powodem wniosku jest "gigantyczny transfer pieniędzy, największa w historii wolnej Polski jednorazowa wypłata na prywatne konto blisko pół miliarda złotych, która dokonała się za transfer praw do obrazu Dama z łasiczką i innych dóbr książąt Czartoryskich". - W dwa dni, kniaziu Gliński, oddałeś pieniądze książętom Czartoryskim, za coś, co się i tak im nie należało. Za to pan minister Gliński powinien być natychmiast odwołany - mówił Kamiński.

Według niego, odpowiedzialność za działania ministra Glińskiego wziął na siebie premier Mateusz Morawiecki. - Każdy poseł, który zagłosuje za utrzymaniem na stanowisku pana ministra Glińskiego, weźmie też na siebie odpowiedzialność przed narodem polskim, za to, co zrobił - dodał poseł PSL-UED.

Kamiński podziękował posłom PO i Nowoczesnej, którzy podpisali się pod wnioskiem. - Bez głosów posłów Nowoczesnej i PO ten wniosek nie mógłby być złożony, dziękujemy bardzo, że opozycja wykazała solidarność i z całą pewnością wykaże ją też w tej debacie, która przed nami, a która będzie bardzo trudną debatą dla tego rządu - podkreślił.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Klub PSL-UED liczy 18 posłów.

Posłanka Urszula Pasławska (PSL-UED) stwierdziła, że działania i praca ministra kultury Piotra Glińskiego, wskazują na to, że jest on najgorszym ministrem kultury po 1989r.

- Upolitycznianie instytucji kultury, upolitycznianie muzealnictwa, muzea, historia, która powinna łączyć Polaków, dzisiaj Polaków dzieli, sytuacja w mediach publicznych i brak nadzoru nad mediami publicznymi, upolitycznienie mediów publicznych, kwestia prywatnego, niepublicznego szkolnictwa artystycznego i wiele innych działań związanych z cenzurowaniem kultury będą elementem dyskusji, która odbędzie się w Sejmie - mówiła posłanka.

W środę posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że PO ma zamiar złożyć do prokuratury i CBA zawiadomienia ws. zakupu kolekcji obrazów należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich. Chodzi m.in. o niedopełnienie obowiązków przez ministra kultury Piotra Glińskiego.

Wicepremier podczas środowego briefingu prasowego ocenił tę sprawę jako "bulwersującą". - Z wydarzenia, które miało miejsce półtora roku temu, które od początku było przejrzyste i transparentne robi się jakąś pigułę polityczną. To świadczy oczywiście o polskiej opozycji, opozycji specjalnej troski, która musi wyszukiwać absurdalne historie - mówił Gliński.

W czwartek wiceminister kultury Paweł Lewandowski podkreślił, że kolekcja Czartoryskich - będąca dziedzictwem kulturowym, które trzeba było zabezpieczyć - została kupiona za pięć procent wartości. - Kolekcja Czartoryskich mogła wyjechać z Polski i np. "Dama" wyjeżdżała. Była to prywatna kolekcja i właściciel mógł ją sprzedać (dlatego ją kupiliśmy). Została kupiona za 5 proc. wartości. Jest to dziedzictwo narodowe, które trzeba było zabezpieczyć, by wyeliminować te ryzyka - napisał na Twitterze.

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. W oświadczeniu wydanym przez Fundację poinformowano, że w końcu ubiegłego roku Fundacja Książąt Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji