Artykuły

Wrocław. Opera Wrocławska rozbuduje się pod ziemią

Opera Wrocławska ogłosiła przetarg na rozbudowę. Pod ziemią znajdą się m.in. magazyny, ale również biblioteka multimedialna. Na poziomie gruntu pojawią się dwa szklane pawilony, które będą do nich prowadzić.

Pomieszczenia gospodarcze, magazyny, ale też biblioteka multimedialna powstaną pod ziemią po rozbudowie Opery Wrocławskiej. Na tę inwestycję ogłoszony jest już przetarg.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej, o powrocie do planów jej rozbudowy mówił na łamach "Wyborczej" we wrześniu ubiegłego roku. - Jeśli chcemy pokazywać coraz więcej coraz lepszych spektakli, potrzebujemy przestrzeni na próby solistów, chóru, orkiestry, baletu. Ale też powierzchni magazynowej, której opera nie ma - korzystamy z zewnętrznego magazynu, co się wiąże ze skomplikowaną logistyką - tłumaczył, przygotowując już wówczas przetarg na tę inwestycję.

W środę 18 kwietnia Opera Wrocławska ogłosiła go. Pod ziemią na tyłach parkingu powstaną pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne, magazyny dekoracji i rekwizytów, które będą dostępne dla zwiedzających, a także otwarta dla wszystkich biblioteka multimedialna. Wejście do nich ma być umiejscowione w dwóch szklanych pawilonach na poziomie terenu.

Nałęcz-Niesiołowski: - Te inwestycje są niezbędne - 85 proc. budynków obecnej Opery Wrocławskiej to przestrzeń naszego sacrum - sceny i przestrzeń dostępna dla publiczności. Trzeba naprawdę się postarać, żeby znaleźć miejsce na próby. Przy okazji przygotowań do premiery "Orfeusza i Eurydyki" Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego, którą zaplanowaliśmy na koniec roku, będziemy korzystać z sali prób w Narodowym Forum Muzyki. Ale to rozwiązanie prowizoryczne - jeśli opera ma być aktywnym, żywym, ambitnym teatrem muzycznym, dodatkowa przestrzeń jest jej niezbędna.

Skąd Opera Wrocławska weźmie pieniądze? Dyrektor tłumaczył, że jako pierwsza instytucja kultury w kraju większość tych prac chce prowadzić w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Chcesz wiedzieć, czym żyje Wrocław? Zapisz się na nasz codzienny newsletter, a nic Cię nie ominie

Nałęcz-Niesiołowskiemu udało się wcześniej pozyskać unijną dotację na modernizację sceny Opery Wrocławskiej. Ostatni raz była remontowana 20 lat temu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji