Artykuły

Wielopole. Inauguracja Kantorówki

W miejscu urodzenia Tadeusza Kantora - w Wielopolu Skrzyńskim na Podkarpaciu - 2 czerwca otwarte zostanie muzeum jego imienia.

Ośrodek będzie się mieścił w odremontowanej starej plebani, gdzie w 1915 roku urodził się twórca Teatru Cricot 2. Jego autorskie spektakle - "Wielopole, Wielopole" czy "Umarła klasa" - czerpały z odwołań do bezpowrotnie utraconego świata rodzinnego galicyjskiego miasteczka. I nadawały im wymiar uniwersalny, obrazując dramatyczne przemiany świata w XX wieku.

Kantor wspominał Wielopole jako typowe miasteczko z dużym rynkiem i ciasnymi uliczkami, w którym z jednej strony stał kościół i plebania, a z drugiej synagoga. "Obie strony żyły w zgodnej symbiozie" - podkreślał. I starał się zestrzępków pamięci rekonstruować na scenie ten dawny wielobarwny i wielokulturowy świat sprzed Holokaustu.

- Budynek plebanii, w której Kantor spędził osiem lat życia, był wpisany do rejestru zabytków, ale coraz bardziej chylił się ku upadkowi - mówi Bolesław Bujak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Kantora. - Przed sześciu laty za główny cel postawiliśmy sobie uratowanie tego obiektu. - Odrestaurowany został z pietyzmem, zgodnie ze starymi fotografiami. Wnętrza właściwie trzeba było odbudować na nowo. Kiedyś w starej plebani mieściła się tylko izba pamięci Kantora. Teraz w Kantorówce znajdzie pomieszczenie ośrodek dokumentacji regionu, muzeum Kantora i pracownie dla młodzieży. Jej zagospodarowaniem zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury.

W Ośrodku Dokumentacji Historii Regionu-Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim trwają przygotowania do otwarcia. - Pokażemy Kantora na tle portretów przodków: matki, ojca, dziadka, krewnych - mówi Marcin Świerad, dyrektor Ośrodka Kultury. Jego rodzina mieszkała na dość rozległym obszarze Podkarpacia, więc to okazja, by poznać bliżej te ziemie i jej mieszkańców. Zrozumieć, skąd Kantor się wziął. Część eksponowanych materiałów, jak rekwizyty ze spektakli, wypożyczy nam krakowska Cricoteka, ale XIX-wieczne ławki szkolne mamy własne z niedalekiej Pstrągówki. Zaprezentujemy listy Tadeusza Kantora do zaprzyjaźnionego ks. Juliana Śmietany i niedawno odnalezione dzienniki klasowe ojca, który był dyrektorem szkoły w Pstrągówce. W planie mamy też czasową wystawę fotograficzną, poświęconą prezentacjom twórczości Kantora w Niemczech. A potem ekspozycjom włoskim.

Inauguracja Kantorówki odbędzie się 2 czerwca. W programie trzydniowej "Kantoriady" jest sympozjum naukowe i Przegląd Teatrów Poszukujących z udziałem awangardowych zespołów m.in. z Krakowa, Łodzi i Wielopola. Józef Chrobak z Cricoteki zapowiada I tom książki "Wielopole Skrzyńskie Tadeusza Kantora" z 200 unikalnymi starymi fotografiami, dokumentującymi miejsce jego urodzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji