Artykuły

Szczecin. Na Nocy Muzeów Kantor i zwiedzanie opery

Happening morski Tadeusza Kantora utrwalony na fotografiach, a także zwiedzanie Opery na Zamku, to tylko niektóre z około 50 przygotowanych dla widzów w Szczecinie wydarzeń na nadchodzącą Noc Muzeów.

- W tym roku na Nocy Muzeów prezentujemy wersję wystawy zorganizowaną przez świnoujską galerię pana Andrzeja Pawełczyka happeningu morskim Tadeusza Kantora - powiedział w czwartek dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski. - Jest to dla mnie jedno z arcydzieł sztuki polskiej - nie wahałabym się tego wyrazić - które w sposób twórczy kontynuuje bliskie mi idee romantycznego stosunku do natury - dodał Karwowski.

Jądro wystawy "Panoramiczny happening morski" tworzy 30 fotografii, których autorem jest Eustachy Kossakowski, wykonanych na bałtyckiej plaży w Łazach podczas happeningu Tadeusza Kantora w 1967 r.

Miłośnicy kolei będą mieli szansę zobaczyć w Gryficach wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych. Wszystkich chętnych do Gryfic dowiozą specjalnie uruchomione pociągi; jeden z Kołobrzegu, a drugi Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Pogorzelicy. W Gryficach zaplanowano piknik, a także m.in. zwiedzanie lokomotywowni i przejażdżki drezynami wąskotorowymi.

Szczecińskie muzeum przygotowało także specjalnie zaaranżowane stoisko z publikacjami o sztuce, kulturze, architekturze, archeologii, etnografii i historii. Wszystkie wydało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Publikacje podczas Nocy Muzeów mają mieć specjalne ceny.

Z kolei fani opery będą mogli zwiedzić z przewodnikiem zakamarki Opery na Zamku w Szczecinie. Jak zapewniali przedstawiciele Opery, zwiedzający będą mogli zobaczyć z bliska scenę i kostiumy, a także dowiedzieć się ile waży kurtyna, do czego służą ekrany akustyczne i orkiestron.

Akademia Sztuki w Szczecinie przygotowała m.in. koncert, na którym wystąpią studenci klasy perkusji, a także pokaz gier komputerowych i planszowych stworzonych przez studentów wydziału sztuk wizualnych tej uczelni. Z kolei w Trafostacji Sztuki odbędzie się koncert Piotra Pawlaka i Olo Walickiego.

Organizatorzy szczecińskiej Nocy Muzeów liczą, że uda się zachęcić do spędzenia 19 maja nocy w muzeach liczne grono mieszkańców miasta. W poprzednich edycjach imprezy notowano we wszystkich miejscach objętych akcją łącznie od 45 do 50 tys. zwiedzających.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji