Artykuły

Warszawa. Polska prapremiera "Testu" Duarriego w Kamienicy

W takiej sytuacji chciałby się znaleźć każdy z nas: dostać prezent od losu i mieć tego typu dylemat: sto tysięcy od ręki czy milion za 10 lat - powiedział reżyser "Testu" Tomasz Obara. Prapremiera katalońskiej sztuki w Teatrze Kamienica w Warszawie - 11 czerwca.

"Kiedyś Helmut Kajzar powiedział: "Wąchaj czas!". I uważam to za mądre zdanie, bo jako twórca powinieneś wąchać czas. (...) Ta sztuka, w jakiś bardzo precyzyjny sposób, odpowiada na pytania: jak jest w związku między ludźmi?" - powiedział przed próbą medialną spektaklu "Test" dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński.

Zwrócił uwagę, że "w tej sztuce widownia dostanie dużo odpowiedzi na te różne pytania, dotyczące egzystencji człowieka teraz". "Bardzo mnie interesuje, żeby Kamienica w swoim repertuarze odpowiadała na takie pytania albo stawiała takie problemy" - dodał Kamiński.

"W takiej sytuacji chciałby się znaleźć chyba każdy z nas, tzn. dostać prezent od losu i mieć tego typu dylemat: sto tysięcy od ręki czy milion za 10 lat" - powiedział we wtorek PAP reżyser "Testu" Tomasz Obara.

Reżyser ocenił, że "to jest haczyk rzucony w publiczność, który sprawia, że publiczność nie oderwie wzroku od sceny". "Ale to oczywiście jest tylko pretekst do psychologicznej rozgrywki, w finale której dwa związki legną w gruzach" - wyjaśnił.

"Okazuje się, że podstawy, na których były zbudowane, od początku były pozorne" - ocenił Obara. "A poza tym jest to jeden z tych spektakli-luster, w których ludzie bez trudu dostrzega strzępki własnego życia" - dodał.

"Sztuka, której autorem jest Jordi Vallejo Duarri, to zabawna komedia o miłości, kłamstwach i ukrytych marzeniach. Sto tysięcy teraz czy milion za dziesięć lat? Wybór, przed którym staną Pola i Daniel nie jest prosty. Z pozoru niewinna, towarzyska gra niesie za sobą poważne konsekwencje, gdy na stół zostają wyłożone realne pieniądze" - czytamy w zapowiedzi polskiej prapremiery "Testu".

Akcja dramatu pokazuje, że "każde z małżonków chce zdecydować się na inną opcję, rozpoczyna się małżeńska walka na argumenty, która niespodziewanie wymyka się spod kontroli". "Na jaw wychodzą pikantne szczegóły z życia pary, które stają się prawdziwą pożywką dla ich przyjaciół - milionera Bruna i młodziutkiej psycholożki Beaty. Niewinna gra uwalnia demony, a emocje wymykają się spod kontroli. Pozornie błahy "test" okazuje się być życiową próbą i wyborem pomiędzy miłością a pieniędzmi" - napisano na stronie teatru.

Duarri to młody kataloński scenarzysta i dramaturg, absolwent ESCAC (Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya). Tworzy scenariusze filmowe i seriale telewizyjne. "Test" jest jego pierwszą sztuką teatralną, za którą otrzymał w 2016 r. nominację do nagrody Butaca.

Autorem tłumaczenia jest Rubi Birden. Scenografię zaprojektował Andrzej Lewczuk, a kostiumy - Agnieszka Prokopczuk. W spektaklu występują: Aleksandra Grzelak/Michalina Sosna (jako Beata), Daria Widawska/Ilona Wrońska (Pola), Jarosław Boberek (Bruno) i Mariusz Słupiński (Daniel).

Tomasz Obara jest aktorem i reżyserem teatralnym; absolwentem wydziału aktorskiego (1985) i wydziału reżyserii (1991) PWST w Krakowie.

W 1997 r. został wyróżniony na XXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" za reżyserię przedstawienia "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jest podwójnym laureatem tarnowskiego Festiwalu Talia - w 2005 r. otrzymał nagrodę za reżyserię przedstawienia "Mąż mojej żony" Mira Gavrana w Teatrze Ludowym w Krakowie, a w 2009 r. odebrał Grand Prix za przedstawienie "Wszystko o mężczyznach" w Teatrze Ludowym w Krakowie. Jest zdobywcą nagrody za reżyserię oraz Grand Prix za spektakl "Poważny jak śmierć, zimny jak głaz" na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Antycznej "Bosporskije agony" na Krymie.

Obara współpracował m.in. z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Ludowym (Scena pod Ratuszem), Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrem Kamienica w Warszawie.

Kolejne przedstawienia - 12, 13 i 14 czerwca br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji