Artykuły

Warszawa. "Łąka Leśmiana" - cykl plenerowych wydarzeń przy POLIN

Muzyka na żywo, czytanie poezji, projekcje filmów oraz warsztaty - to niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach cyklu "Łąka Leśmiana". Plenerowa instalacja inspirowana wierszem "Łąka" będzie od soboty dostępna na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi zaaranżowało przestrzeń skweru od strony ul. Marka Edelmana, którą nazwano na cześć poety "Łąką Leśmiana". Jednym z jej elementów jest instalacja przestrzenna - drewniany podest z hamakami, pod którymi zasadzono kwiaty. Jak zapewniają organizatorzy, z wbudowanych głośników usłyszeć będzie można odgłosy jak z prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Autorkami instalacji są Magdalena i Barbara Motylińskie.

Według Michała Majewskiego ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny muzeum "musi być otwarte na ludzi, na pytania i nie może zamykać się w swoich czterech ścianach", co - jak mówił - udaje się zrealizować, dzięki takim inicjatywom jak "Łąka Leśmiana". Kierownik Działu Projektów Publicznych Karolina Sakowicz przyznała, że bezpośrednią inspiracją do rozpoczęcia projektu była twórczość Leśmiana, lecz instalacja ma służyć m.in. relaksowi przy literaturze.

W sobotnie południe "Łąkę Leśmiana" otworzy akcja artystyczna przygotowana przez skupiającą osoby chore na stwardnienie rozsiane Grupę Nowolipie oraz rzeźbiarza, performera, twórcę instalacji i filmów wideo Pawła Althamera. Artysta z członkami grupy od ponad 20 lat prowadzi warsztaty i organizuje inicjatywy artystyczne w przestrzeni miejskiej.

W niedzielę rozpocznie się z cykl "Stół u Leśmiana". Podczas trzech literackich spotkań zainspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana będzie można poczytać książki i wysłuchać czytania poezji w wykonaniu aktorów teatru TR Warszawa.

W ciągu najbliższych miesięcy krytyk i pisarz Piotr Paziński poprowadzi spotkania klubu czytelniczego, a muranowską "Łąkę" odwiedzą Klub Komediowy i Klancyk, którzy 11 czerwca, 23 lipca i 13 sierpnia zaprezentują spektakle improwizowane.

Wieczorami 7 lipca i 18 sierpnia odbędą się plenerowe dancingi przy muzyce na żywo, natomiast w lipcu muzykę tradycyjną o wspólnych polskich i żydowskich korzeniach zagra Kapela Niwińskich "Czas Wesela", a w sierpniu - SawarS Tango Orquesta. W każdy wtorek, do końca sierpnia, odbywać się będą zajęcia ruchowe dla seniorów, natomiast w środy - joga. Organizatorzy przygotowali także warsztaty literacko-plastyczne dla rodziców i opiekunów z dziećmi.

Cykl wydarzeń, który potrwa od czerwca do końca sierpnia jest organizowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum POLIN oraz współfinansowany przez m.st. Warszawa. Na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem spacerów "Nocne życie Tuwima, czyli gdzie bawili się artyści 90 lat temu?" i "Idzie poeta - niebieski wycieruch - spacer śladami Bolesława Leśmiana") wstęp wolny. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie: http://www.polin.pl/laka-lesmiana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji