Artykuły

Bydgoszcz. "Twarz i Maska" hasłem V Spotkań Nieprzypadkowych

Miliardy selfie czyli już "maska" czy jeszcze "twarz"? Rottenberg, Mikołejko, Mozil na Spotkaniach Nierzypadkowych "Oko nigdy nie śpi".

W warszawskim Teatrze Powszechnym odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca 5. edycję festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe "Oko nigdy nie śpi", który odbędzie się w dniach 1 - 4 lipca w Ostromecku, Bydgoszczy i Toruniu.

Oprócz twórców festiwalu z Fundacji Czarny Karzeł - Marty Filipiak i Jacka Puzinowskiego, gośćmi konferencji byli: pisarka i znawczyni sztuki surrealistycznej Agnieszka Taborska, filozof religii prof. Zbigniew Mikołejko, muzyk i osobowość telewizyjna Czesław Mozil oraz reżyser filmowy prof. Marcin Giżyński.

"Oko" jest festiwalem wielu sztuk. Motto tegorocznej edycji - "Twarz i maska", sformułował profesor Mikołejko. Zgodnie z tradycją, właśnie wokół idei wiodącej obracały się będą wszystkie festiwalowe wydarzenia. Tak mówił o tym podczas konferencji: - W dzisiejszym świecie 'maska' coraz częściej zastępuje 'twarz'. To dramatyczny problem, bo mówiąc o twarzy i masce mówimy o tym, co jest w nas prawdziwe i autentyczne. Tymczasem maska wżarła się tak głęboko w naszą twarz, że wydaje się, iż nie ma już sensu mówienie o twarzy.

Profesor Mikołejko zwrócił też uwagę na powszechny charakter ukrywania się współczesnego człowieka za "maską": - Te miliardy selfie jakie ludzie sobie robią, są wyrazem pragnienia autentyzmu, nieskażonego 'ja'. Ale dochodzimy tu do problemu gombrowiczowskiego. On zamiast 'maska' mówił "gęba" i pokazywał, że żyjemy w pewnym złudzeniu. Im mocniej z siebie zdzieramy 'gębę' ('maskę'), tym bardziej ta 'gęba' staje się widoczna.

Tu rodzą się zjawiska

"Oko nigdy nie śpi" łączy performance, literaturę, film, muzykę, sztukę współczesną, a nawet operę. Festiwal jest też po prostu miejscem, w którym spotykają się ludzie z różnych światów - nauki, sztuki, a nawet show-biznesu. Dzięki temu podczas "Oka" rodzą się nowe idee, koncepcje artystyczne i społeczne.

Przykładem może być opera "Niedokończone życie Phoebe Hicks" w wykonaniu Chóru Społecznego Czarnego Karła, która zostanie wystawiona 3 lipca w Pałacu Starym w Ostromecku. Opera powstała w oparciu o książkę Agnieszki Taborskiej. Opera będzie dla niej całkowitym zaskoczeniem i zobaczy ją po raz pierwszy w chwili premiery: - Nie mam pojęcia co zrobi z moim tekstem Czarny Karzeł, bo widziałam tylko fragmenty scenografii, ale mam do nich całkowite zaufanie. Poza tym uważam, że choć opera powstała w oparciu o moją książkę, to jest już całkowicie ich własnym dziełem.

Tekst Agnieszki Taborskiej opowiada o Phoebe Hicks, kobiecie-medium spirytualistycznym, postaci fikcyjnej, ale zbudowanej w oparciu o prawdziwe historie ze wschodniego wybrzeża USA.

Emigrant u siebie

Na festiwalu wystąpi też znany muzyk Czesław Mozil, lider formacji Czesław Śpiewa, który wystawi swój autorski projekt "Czesław Mozil Solo Akt". - Nazywam ten spektakl 'spowiedzią emigranta', gdzie obnażam samego siebie. Śmieję się z siebie i dzięki temu mam poczucie, że lepiej się integruję z krajem, w którym się kiedyś urodziłem, ale potem z niego wyjechałem. W ten sposób stałem się emigrantem zarobkowym w kraju, w którym się urodziłem - żartował podczas konferencji.

W "Solo Akcie" Mozil opowiada historię swojego życia - Opowiadam historię chłopaka, który się wychował z dzieciakami o innych kolorach skóry niż biała, w innym kraju niż się urodził, a piosenki w tej opowieści stają się tylko pretekstami do kolejnych wyznań. Mozil nazwał swój występ 'stand-up'em muzycznym' o słodko-gorzkiej wymowie.

Pełen wachlarz

Program festiwalu obejmuje 28 wydarzeń (nie licząc "Prologu") wykorzystujących różne formy ekspresji. Film reprezentują pokazy prof. Marcina Giżyńskiego, Izabeli Plucińskiej (film animowany), Krzysztofa Nowickiego (kino dokumentalne), Britt Al-Busultan (warsztaty eksperymentu filmowego) i Agnieszki Taborskiej (film "Popołudniowe sieci" Maji Deren).

Na festiwalu zaprezentują się performerki Angelika Fojtuch, Lucyna Viale i Emilia Orzechowska, malarze i graficy Grzegorz Pleszyński, Irmina Pisarek, Waldemar Malak, Andrzej Kaliski. Będą też fotografie Łukasza Owczarzaka, recital Józefa Jodkowskiego, koncert medytacyjny zespołu Rezonans, opera Chóru Społecznego Czarnego Karła, Antydepresyjna Akademia Dźwięku, występ Dagi Gregorowicz z grupy Dagadana i Sławomira Szudrowicza z Something Like Elvis.

Przygotowano też spotkania autorskie z Andą Rottenberg, Krystyną Mazurówną, Urszulą Ussakowską-Wolff, Agnieszką Taborską i Zbigniewem Mikołejką.

Otwarty festiwal

Niech nie zmyli Was pozorna hermetyczność festiwalowych działań. Myli się ten, kto sądzi, że podejmowane na festiwalu tematy filozoficzne, artystyczne i społeczne skierowane są tylko do znawców. Fundacja Czarny Karzeł swoje działania kieruje do każdego, nie patrząc na zawód, wykształcenie i rodowód. Tegoroczna edycja stawia na maksymalne otwarcie na wszystkich odbiorców. Także tych, którzy nie stykają się ze sztuką na co dzień, dlatego wszystkie wydarzenia "Oka" są bezpłatne.

W tym roku "główną kwaterą" festiwalu będzie zespół pałacowo-parkowy w podbydgoskim Ostromecku (którym zarządza Miejskie Centrum Kultury w BYdgoszczy), ale wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce także w Bydgoszczy (bwa) i Toruniu (Dwór Artusa).

***

5. SPOTKANIA NIEPRZYPADKOWE OKO NIGDY NIE ŚPI 2018

Motto: "Twarz i Maska"

Prolog festiwalu: 28-30 czerwca 2018, Bydgoszcz

Festiwal: 1-4 lipca 2018, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku k. Bydgoszczy / Toruń

Organizator: Fundacja Czarny Karzeł

Finansowanie: Program Regionalny Fundusze Europejskie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej

Partnerzy: Urząd Miasta Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko (MCK)

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, Express Bydgoski

Współpraca: Werner Herzog Film, Deutsche Kinemathek - Museum Fur Film und Fernsehen

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji