Artykuły

Zielona Góra-Warszawa. Ryszard Peryt z nagrodą ministra kultury za osiągnięcia muzyczne

Pochodzący z Zielonej Góry reżyser i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej został laureatem dorocznej nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie otrzymał w kategorii muzyka.

Razem z nim nagrodzono m.in. Wiesława Komasę (w kategorii teatr), Mariana Dziędziela (w kategorii film) i Bronisława Wildsteina (literatura).

Nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego są wręczane co roku od 1997 r. Ryszard Peryt, który od ub. roku jest dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie, został uhonorowany przez Piotra Glińskiego w kategorii muzyka. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał aktor, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert. Nagrodzono również m.in. Wiesława Komasę (kategoria teatr), Mariana Dziędziela (film) czy Elżbietę Cherezińską i Bronisława Wildsteina (literatura).

Peryt i Mozart

Ryszard Peryt od sierpnia ub. roku kieruje Polską Operą Królewską w Warszawie. To jedyny reżyser na świecie, który zrealizował (wraz ze scenografem Andrzejem Sadowskim) wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Czegoś podobnego nie podjął się przed nim żaden inny twórca.

Peryt realizował dzieła Mozarta od 1987 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 1991 do 2012 r. jego spektakle były regularnie grane na Festiwalu Mozartowskim organizowanym przez WOK.

W Zielonej Górze przez 18 lat

Ryszard Peryt urodził się w 1947 r. w Zielonej Górze. Mieszkał tu do 1965 r., kiedy wyjechał na studia do Warszawy. W 2014 r. został honorowym obywatelem miasta. Jego siostrą jest Iwona Peryt-Gierasimczuk, była wojewódzka konserwator zabytków.

Współpraca z Grotowskim

Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej jest z wykształcenia aktorem i reżyserem po Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie Zaczynał jako poszukiwacz nowych form teatralnych. Z Małgorzatą Dziewulską i grupą absolwentów PWST założył w latach 70. własny teatr - Puławskie Studio Teatralne. Współpracował z Jerzym Grotowskim w jego Teatrze Laboratorium. Za dyrekcji Erwina Axera był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), następnie reżyserem Teatru Narodowego (za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza).

Jako reżyser operowy zadebiutował w 1977 r. w Słupsku, gdzie zrealizował swój pierwszy spektakl mozartowski złożony z dwóch małych oper: "Dyrektora teatru" i "Bastien i Bastienne".

Peryt reżyserował też na scenach operowych Warszawy, Wrocławia i Poznania, m.in. "Joannę d'Arc" Honeggera, "Katię Kabanową" Janaczka, "Czarną maskę" Pendereckiego. W sezonie artystycznym 1996/97 był dyrektorem artystycznym Sceny Opery i Baletu Teatru Narodowego.

Oblat redemptorystów

W ostatnich latach zwrócił się mocno ku katolicyzmowi, również instytucjonalnemu: w 2011 r. został oblatem (świeckim zakonnikiem) Zgromadzenia Redemptorystów. Opracował i przedstawił jako aktor poemat "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II w podziemiach kościoła pokamedulskiego w Warszawie oraz "... o Bogu ukrytym" na podstawie poematów Karola Wojtyły w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Jest twórcą medytacji scenicznej w 85. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II w Filharmonii Poznańskiej.

W 2016 r., w 1050. rocznicę chrztu Polski, wyreżyserował w Teatrze Polskim w Warszawie spektakl "Marana Tha - "Przyjdź, Panie Jezu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji