Artykuły

Warszawa. Debiutancka sztuka Doroty Masłowskiej

Dorota Masłowska [na zdjęciu] debiutuje jako dramaturg. Na spotkaniu w Rozmaitościach nie umiała wytłumaczyć dlaczego.

Na poniedziałkowej [21 maja] próbie czytanej tekstu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" widownia teatru Rozmaitości pękała w szwach. Pod teatrem zaś stali ci, którym nie udało się wcisnąć do środka. Takie tłumy przyciągnął dramaturgiczny debiut największego talentu młodej polskiej prozy ostatnich lat, Doroty Masłowskiej. Sztukę zamówił u niej Grzegorz Jarzyna czuwający nad projektem TR/PL, na który składają się specjalnie dla Rozmaitości napisane teksty o Polsce.

- Nie wiedziałam, że to miało być o Polsce - wymamrotała Dorota Masłowska, podczas spotkania z widzami po próbie czytanej. Reszta wypowiedzi na temat powodów, dla których napisała "Dwoje biednych Rumunów..." była nieczytelna. Trudność z wytłumaczeniem sensu pisania sztuk mogła się wziąć u Masłowskiej z dziewczęcej nieśmiałości lub z braku argumentów. Za owym brakiem przemawiałaby sama sztuka, która jest pierwszym sygnałem, że autorka zaczyna odcinać kupony od swoich dotychczasowych sukcesów.

W przeciwieństwie do "Wojny polsko-ruskiej..." i "Pawia królowej" tekst "Dwoje biednych Rumunów..." jest tylko czczym popisem umiejętności, które Masłowska sensownie wykorzystała, pisząc tamte oryginalne książki. Tym razem wrażliwość na język ulicy, talent do przetwarzania go w literaturę, dowcipnie kreślone etiudy na dwie, trzy postaci - wszystko to nie zostało poparte głębszym namysłem. Jest się z czego pośmiać, ale to śmiech z tekstu napisanego raczej na kabaretowy przegląd PAKA w Krakowie, niż dla teatru mającego ambicję, by rozprawiać o Polsce.

Sztukę o dramatycznej podróży serialowego aktora i wyrodnej matki, podających się za zabiedzonych Rumunów, przeczytać można w wydanej przez Rozmaitości antologii "TR/PL". W tomie znalazły się także dramaty Pawła Sali, Marka Kochana, Michała Bajera i Przemysława Wojcieszka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji