Artykuły

Warszawa. Argentyńsko-brytyjskie "Pole minowe" w Powszechnym

29 i 30 czerwca (piątek, sobota) w Teatrze Powszechnym odbędą się pokazy spektaklu z Argentyny "POLE MINOWE / MINEFIELD" w reżyserii wybitnej artystki Loli Arias.

"POLE MINOWE / MINEFIELD" to swego rodzaju eksperyment społeczny, który łączy starych wrogów, Argentyńczyków i Brytyjczyków - weteranów wojny o Falklandy - by opowiedzieć o ich wspólnych przeżyciach, a także sposobach reprezentacji ludzkiej pamięci. Spektakl miał swoją premierę podczas Brighton Festival, a później był prezentowany m.in. w Royal Court Theatre w Londynie, Teatro San Martín w Bienos Aires oraz podczas festiwali Theaterfestival w Bazylei, Edinburgh International Festival i Zürcher Theater Spektakel.

Lola Arias to urodzona w Buenos Aires pisarka, reżyserka teatralna, artystka wizualna i performerka. Współpracuje z ludźmi z wielu środowisk (m.in. z weteranami wojennymi, byłymi komunistami, bułgarskimi dziećmi) na polu teatru, literatury, muzyki, filmu i wielogatunkowych projektów artystycznych. Jej produkcje ironicznie wykorzystują grę pomiędzy fikcją i rzeczywistością. Ostatnimi z jej najgłośniejszych pracy są m.in.: "Moje życie później", "Rok, w którym się urodziłam", "Melancholia i manifestacje" (2012) i "POLE MINOWE / MINEFIELD". Na bazie spektaklu "POLE MINOWE / MINEFIELD" wyreżyserowała film "Teatr wojny" (2018). Publikuje wiersze, powieści i sztuki teatralne. Więcej informacji o artystce znajduje się na jej stronie internetowej: http://lolaarias.com/.

Reżyserka tak opowiadała dziennikarce "The Guardian" o pracy nad spektaklem "POLE MINOWE / MINEFIELD": "Zaczyna się odkrywać, że przeszłość i teraźniejszość współistnieją w życiu każdego z nas oraz że wydarzenia z naszej przeszłości mają ogromny wpływ na to, kim jesteśmy teraz. Niezależnie od tego, czy to uznajemy. Ta sztuka jest jak wehikuł czasu. Widzimy tych mężczyzn takimi, jakimi są teraz, po pięćdziesiątce, lecz także dostrzegamy ich młodsze ja - młodych mężczyzn na progu dorosłości i dwudziestokilkulatków, którzy wyruszyli na wojnę. Chwilami łapię się na tym, że z trudnością mogę sobie ich wyobrazić na polu bitwy, wiedząc, kim są teraz".

O dziele Loli Arias obszernie pisała prasa zagraniczna, m.in. "The Times" ("Wyciska łzy i stawia publiczność na nogi. Świetny"), "Broadway World" ("Spektakl Loli Arias jest świadectwem siły teatru. Podkreśla zdolność sztuki do uleczania i przekraczania granic kulturowych. Takie doświadczenie pozostaje z publicznością przez jakiś czas. To teatralny eksperyment, który kończy się triumfem człowieka"), "The Daily Telegraph" ("Mocna rzecz o pamięci... To trzeba zobaczyć") i "Financial Times" ("Znakomity, szczery i poruszający - teatr subtelny, inteligentny i pełen współczucia").

Pokazy spektaklu "POLE MINOWE / MINEFIELD" w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności "Miasto Szczęśliwe".

***

"POLE MINOWE / MINEFIELD"

29 i 30 czerwca - Teatr Powszechny w Warszawie

reżyseria i tekst: Lola Arias

scenografia: Mariana Tirantte

muzyka: Ulises Conti

kostiumy: Andrea Piffer

reżyseria światła i kierownictwo techniczne: David Seldes

wideo: Martin Borini

dźwięk: Roberto Pellegrino/Ernesto Fara

asystenci reżyserki: Erika Teichert, Agustina Barzola

badania i produkcja: Sofia Medici, Luz Algranti

obsada: Lou Armour, David Jackson, Gabriel Sagastume, Ruben Otero, Sukrim Rai, Marcelo Vallejo

Lou Armor był na okładce każdej gazety, gdy Argentyńczycy wzięli go do niewoli, a teraz jest pedagogiem specjalnym. Rubén Otero przeżył zatonięcie okrętu wojennego, a obecnie ma zespół muzyczny zainspirowany twórczością The Beatles. David Jackson spędził wojnę na słuchaniu i przepisywaniu kodów radiowych, a teraz słucha innych weteranów w swoim gabinecie psychologicznym. Gabriel Sagastume był żołnierzem, który nigdy nie chciał strzelać, a teraz jest adwokatem kryminalnym. Sukrim Rai był Ghurkiem (najemnym żołnierzem walczącym w brytyjskim wojsku kolonialnym), który walczył nożem, a obecnie pracuje jako ochroniarz. Marcelo Vallejo był członkiem artylerii, a teraz uprawia triathlon. Jedyne, co ich łączy, to bycie weteranem wojennym. Ale kim jest weteran? Ocalonym? Bohaterem? Szaleńcem?

Projekt Loli Arias konfrontuje różne wizje wojny, łączy starych wrogów, by opowiedzieć jedną historię. "POLE MINOWE / MINEFIELD" przygląda się bliznom pozostawionym przez wojnę, analizuje związek między doświadczeniem i fikcją oraz tysiącami sposobów reprezentowania pamięci.

Współpraca: British Council, Embajada de la República Argentina en Gran Bretana e Irlanda del Norte, Arts Council England, The Sackler Trust.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji