Artykuły

W "laboratorium" Tadeusza Łomnickiego - w dniu jego urodzin

Aktorzy z obsady "Romansu z pajacem", grający pod szyldem Teatru Na Pustej Podłodze (TNPP) pamięci Tadeusza Łomnickiego, Kinga Suchan i Jacek Zienkiewicz - w dniu urodzin swojego Patrona (17.07.2018) - doskonale odnaleźli się w osobistym doświadczeniu metody "teatru na pustej podłodze" w sali przy ulicy Miodowej, w której Mistrz tworzył przez lata, z kolejnymi pierwszymi rocznikami warszawskiej PWST spektakle o tej formule - pisze Waldemar Matuszewski.

Sali nadano (już kilka lat temu) imię Tadeusza Łomnickiego. Ktoś wrażliwy pomyślał o zachowaniu jej ascetycznego charakteru: prostota, zielone (głęboka zieleń) kotary, kratownica pod sufitem z kilkoma reflektorami (zamiast dawnych dwóch reflektorów - "kubłów") i czarna baletowa podłoga sceniczna - skromnie, ale "klimatycznie". Praca, pasja i metoda Tadeusza Łomnickiego może być tutaj dalej praktykowana i doskonalona.

Członkowie zespołu, którzy po ponad 30 latach znaleźli się u źródła metody swojego Patrona, czuli się jak "ryba w wodzie" w tym miejscu, gdzie czas się zatrzymał - wielki Patron i jego "laboratorium" ciągle są drogowskazem w tworzeniu Teatru.

Ćwiczenie prowadził uczeń genialnego aktora, reżyser "Romansu z pajacem" powstałego pod szyldem (istniejącego od ponad dwóch lat) Teatru Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego - Waldemar Matuszewski. Obecna była również scenografka spektaklu - Barbara Batyra.

Powstaje film o pasji Teatru, którą aktor-pedagog-rektor-dyrektor wszczepił temu jednemu z dziesiątków swoich uczniów. Twórcą filmu jest student Warszawskiej Szkoły Filmowej - Marcin Łobaczewski, sam mający wszelkie znamiona "pięknego artysty".

Mając formalną zgodę rektora Wojciecha Malajkata mogliśmy w tym uroczystym dla nas dniu praktycznie potwierdzić - idąc za instrukcją Mistrza i pod okiem kamery Marcina - że metoda Wielkiego Mistrza sceny polskiej wciąż ożywczo służy dzisiejszemu Teatrowi - o który On tak się martwił, troszczył i przygotowywał dla niego swój wkład, swoje artystyczne "wczoraj dla jutra" w postaci swojej bardzo wówczas nowoczesnej metody.

***

Na zdjęciu: Tadeusz Łomnicki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji