Artykuły

Warszawa. Międzynarodowy sierpień w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa rozpoczyna sezon 2018/2019 spektaklami ze Szwecji, Francji i Iranu.

10 sierpnia, godz.20.00

"Billy Bloom - samotny jak Bóg" (na zdjęciu) / 4e:Teatern - Szwecja

Monodram w reżyserii tandemu Fredrik Lundqvist & Joséphine Wistedt jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści "Freak Show" autorstwa Jamesa St. Jamesa, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids.

Spektakl uzyskał nominację do teatralnej nagrody Scenkonstgalan w kategorii "Złamanie normy 2016": "Brutalna opowieść o dorastaniu, dumie i alienacji. Rozśmiesza i wyciska łzy. Przedstawienie jest bezkompromisowe, osobiste i do bólu queerowe. Dostarcza wzruszeń każdemu, kto doznał wykluczenia."

Billy jest nastolatkiem, który po latach spędzonych w domu z matką - jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką - ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy "urody, poczucia humoru i umiejętności stylizacji peruk" można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak ze sobą szereg konsekwencji.

Wykonanie: Michal Axel Piotrowski

Tekst: Michal Axel Piotrowski/ James St. James

Reżyseria: Joséphine Wistedt/ Fredrik Lundqvist

Choreografia: Joséphine Wistedt

Światło: Sofia Ohrndalen

Dźwięk: Fredrik Lundqvist

Trasa po Polsce współfinansowana przez Konstnarsnamnden (The Swedish Arts Grants Committeé) i Kulturradet (The Swedish Arts Council).

Bilety online 35,00 / Bilety w kasie teatru 40,00

Czas trwania 60 minut.

***

17, 18 sierpnia, godz.20.00

"Bombay-Chicago, Chicago-Bombay" / Polska grupa teatralna APGEF - Francja

Uwaga! Uwaga!

Za 5 minut, za 5 minut odjazd słynnego pociągu BOMBAY-CHICAGO, CHICAGO-BOMBAY!

Pociąg nasz przejeżdża kontynenty i oceany.

Panie i Panowie! Podziwiajcie program nowego teatru!

Najbardziej sensacyjne WIDOWISKO epoki: "Bombay-Chicago, Chicago-Bombay"!

Zobaczycie złotoustego Poetę i Nowoczesną Kobietę - Giocondę XX wieku, Hamleta IV, który nie liczy się ze słowami, gangsterów i policjantów, toreadora i byka, żołnierza trzeciej wojny światowej, oraz CZŁOWIEKA-ROBOTA z Chicago, który zademonstruje nam w błyskawicznym pokazie Postawę Cywilizacji...

Barwne postaci aktorów z upadłego teatru wybierają się w kosmiczną podróż pociągiem na trasie Bombay-Chicago i zostają zderzone z postaciami wyjętymi z dramatów Mrożka ("Garbus", "Indyk"), Różewicza ("Kartoteka", "Odejście głodomora", "Stara kobieta wysiaduje"), Białoszewskiego ("Partytura na dziesięć palców"), Schaeffera ("Kwartet dla czterech aktorów", "TU-TAM"), Jachimowskiego ("Liga Kobiet"), Głowackiego ("Polowanie na karaluchy"), Müllera ("Hamlet-Maszyna"), Schulza ("Samotność"), Shakespeare'a ("Makbet", "Hamlet, książę Danii").

Owa absurdalna podróż teatralna poprowadzi nas do RZECZYWISTOŚCI POCZĄTKOWEJ - do szaleństwa bycia człowiekiem. Gdyż to właśnie szaleństwo jest motywem przewodnim naszej scenicznej wyprawy-refleksji nad kondycją człowieka i jego artystycznymi powołaniami.

Spektakl powstał w ramach współpracy z Biblioteką Polską w Paryżu.

Premiera odbyła się 10 czerwca w teatrze Le Passage vers les Etoiles w Paryżu.

Adaptacja i reżyseria: Maja Saraczyńska

Występują: Dorian Czapla, Kaja Jankowska, Grzegorz Kowalczyk, Diana Kwiecień, Anna Pujdak, Anna Ray, Barbara Szpakowska, Ewa Szpakowska, Anna Wnękowicz,

Akordeon: Wiesław Balawender

Stowarzyszenie APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Francaises) zostało założone w Paryżu w 2011 roku i ma na celu pogłębianie więzi europejskich i promocję polskiej kultury we Francji i w Europie. APGEF jest pierwszą siecią o zasięgu europejskim, zrzeszającą młodych absolwentów, kadry oraz studentów Grandes Ecoles Francaises posiadających polskie korzenie. Grupa teatralna APGEF pod kierownictwem Mai Saraczyńskiej istnieje od 2013 roku i tworzy corocznie spektakle oparte na tekstach polskich dramaturgów.

Maja Saraczyńska, doktor teatrologii, aktorka, reżyser, pedagog. Przez wiele lat wykładała teorię i praktykę teatru na Uniwersytecie w Grenoble. Założyła w 2014 roku w Paryżu grupę teatralną Essentiel Theatre. Od 2013 roku współpracuje ze stowarzyszeniem APGEF, w ramach którego prowadzi warsztaty teatralne i wystawia spektakle w języku polskim.

Bilety online 35,00 / Bilety w kasie teatru 40,00

Czas trwania 90 minut.

***

24, 25 sierpnia, godz.20.00

"Shertel"/ Chakad Theatre - Iran

Shertel to współczesna irańska komedia o ISIS. Spektakl opowiada o biednym i bezdomnym muzyku, o imieniu Shertel, który żeby zarobić na życie gra na gitarze na ulicach miast. Pewnego dnia jeden z przypadkowych słuchaczy daje muzykowi bardzo dużo pieniędzy. Shertel szybko zaprzyjaźnia się z nieznajomym. Nieznajomy dużo opowiada Shertelowi o ISIS, pieniądzach, seksownych kobietach, o raju i o Bogu. Opowieści nieznajomego robią wrażenie na muzyku. Shertel wstępuje do ISIS.

Jego zadanie jest "banalnie" proste - z rozkazu organizacji - ma zniszczyć Londyn, Pisę i Paryż. Jednak poprzez nieoczekiwane zbiegi okoliczności, Shertel nie może zrealizować swojego planu...

Aktorzy na scenie posługują się specjalnie stworzonym do tego spektaklu językiem, w którym pojawiają się angielskie słowa.

Spektakl otrzymał nagrodę 6. Irańskiego Festiwalu Teatralnego w prowincji Semnan oraz nagrodę publiczności dla najlepszego teatru.

Obsada: Hossein Hesam Nezhadrostami, Seyed Mostafa Shahcheragh

Realizacja:

Ali Asghar Khatibzadeh - Autor i Dyrektor teatru

Erfan khatibzadeh - Dramaturg

Roya Rouhani - Asystent dyrektora, kierownik sceny

Parnian Khatibzadeh - oświetlenie, make-up oraz dźwięk

Grupa Teatralna Chakad z Iranu, działa od ponad 30 lat. Liderem grupy jest Ali Asghar Khatizbzadeh. W swoim repertuarze teatr ma spektakle dramatyczne, komediowe, uliczne oraz lalkowe. Swoje spektakle irańscy artyści pokazywali między innymi w Austrii, Rumuni, Włoszech i Indiach. Po raz pierwszy wystąpią w Polsce ze spektaklem "Shertel" w Teatrze Druga Strefa w dniach 24, 25 sierpnia 2018 roku.

Bilety online 35,00 / Bilety w kasie teatru 40,00

Czas trwania 60 minut.

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji