Artykuły

Osiem spektakli, które warto zobaczyć w internecie

Wakacje, gdy większość scen jest zamknięta, to dobry moment, żeby nadrobić zaległości, oglądając spektakle w internecie. Wybraliśmy osiem dobrych i ważnych przedstawień, które można zobaczyć w sieci legalnie i za darmo. Część z nich została udostępniona na czas określony, pozostałe - bezterminowo.

W przenoszeniu spektakli do sieci przoduje Teatr Wielki - Opera Narodowa, który specjalnie na wakacje w ramach akcji "Gramy bez przerwy" na swojej stronie w dziale VOD umieścił rejestracje oper i baletów z ostatnich sezonów. Spektakle można znaleźć też na stronach telewizji i na Ninateka.pl, która prezentuje zarówno propozycje nowe jak i klasykę. Oto nasze propozycje na sierpniowy maraton teatralny przed ekranem.

"LAST WORK" OHADA NAHARINA

Kiedy jesienią do Lublina przyjechał jeden z najsłynniejszych zespołów tańca współczesnego Batsheva Dance Company - bilety rozeszły się w oka mgnieniu. Jednym ze spektakli, który pokazali był "Last Work" w choreografii Ohada Naharina, wieloletniego szefa grupy i tytułowego bohatera filmu "Mr. Gaga".

Przedstawienie posiada liczne odwołania polityczne, mistrzowsko zmienia nastroje i jest wirtuozersko zatańczone.

Nagranie można zobaczyć na stronie telewizji ARTE do 26 września.

www.arte.tv

"JEZIORO ŁABĘDZIE" KRZYSZTOFA PASTORA

Ten tytuł jest synonimem baletu. Kolejne pokolenia artystów nadają mu nowe interpretacje. Spektakl przygotowany przez dyrektora i zespół Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora przenosi akcję w lata 90. XIX wieku: to tu rozgrywa się dramat głównego bohatera - carewicza Nikiego (późniejszego cara Mikołaja) i rozdarcie pomiędzy dwiema kobietami, w tym polską tancerką Matyldą Krzesińską.

Choreografię przygotował Krzysztof Pastor, ale w spektaklu znalazły się także najsłynniejsze "łabędzie" sceny pochodzące z kanonicznej wersji, opartej na spektaklu z Teatru Maryjskiego w Petersburgu z 1895 roku.

Przedstawienie zamieszczone jest na stronie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

vod.teatrwielki.pl

"EROS I PSYCHE" BARBARY WYSOCKIEJ

Opera Ludomira Różyckiego na podstawie dramatu Jerzego Żuławskiego od kilku dekad była w zapomnieniu. Teatr Wielki - Opera Narodowa postanowił przybliżyć ją i sprawdzić czy mogłaby stać się ambasadorem polskiej kultury na miarę "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego.

Tego zadania podjęła się Barbara Wysocka, aktorka oraz reżyserka teatralna i operowa. W jej ujęciu akcja opery toczy się na planie filmowym, co uzasadnia zmiany wobec oryginału, ale też świetnie splata z filmowym sposobem kadrowania - to nagranie spokojnie można byłoby pokazywać na dużym ekranie.

Spektakl ma napisy na polskie, angielskie, francuskie i niemieckie. Można go oglądać do 20 sierpnia.

operavision.eu

"POŻEGNANIA" AGNIESZKI GLIŃSKIEJ

Telewizyjna wersja spektaklu z Teatru Narodowego stała się częścią Kolekcji Teatru Telewizji, którą można zobaczyć na kanale VOD TVP.

Spektakl przygotowany na podstawie tekstu Stanisława Dygata pokazuje bohaterów w dwóch światach - rozbawionego przedwojnia i zbierającej się po wojnie rzeczywistości. Czy miłość może spełnić się w takich czasach? W rolach głównych występują Marcin Hycnar i Patrycja Soliman.

Minusem tego nagrania są reklamy, które znajdują się nie tylko przed, ale i w trakcie spektaklu. Czasami - np. gdy scenę sprzeczki kochanków przerywa reklama leku wzmacniającego serce - mają efekt komiczny, ale zawsze wtedy można wyjść do kuchni po mrożona herbatę.

vod.tvp.pl

"ŚLUB" ANNY AUGUSTYNOWICZ

Obsypany nagrodami spektakl Anny Augustynowicz jest wystawieniem dramatu Witolda Gombrowicza. Henryk (Grzegorz Falkowski) wraca po latach wojny do rodzinnego domu. Jednak czy jest to prawdziwy powrót czy tylko sen? W tym ascetycznym i niezwykle precyzyjnym przedstawieniu uderza postać Pijaka (Arkadiusz Buszko), który przypomina przedstawicieli narodowo - faszystowskich ugrupowań.

"Ślub" był transmitowany na żywo w TVP Kultura z Teatru Współczesnego w Szczecinie, i zapis tej transmisji pozostał na stronie TVP w Kolekcji Teatru Telewizji.

vod.tvp.pl

"BURZA" KRZYSZTOFA WARLIKOWSKIEGO

Jeden z najważniejszych spektakli w dorobku Krzysztofa Warlikowskiego zrealizowany jeszcze w TR Warszawa w 2003 roku. Reżyser pokazał bohaterów Szekspira jako rozbitków z katastrofy lotniczej. Pozbawił sztukę bajkowości dając jej w zamian wiele pytań egzystencjalnych, rozważania o winie, o przebaczeniu.

W spektaklu występują m.in.: Adam Ferency, Renate Jett, Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Redbad Klynstra, Andrzej Chyra, Zygmunt Malanowicz.

www.ninateka.pl

"MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST" GRZEGORZA JARZYNY

Spektakl Grzegorza Jarzyny na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej od premiery w 2009 roku nieprzerwanie jest hitem repertuaru TR Warszawa. Nasza codzienność przepełniona kompleksami, wspomnieniami wojny i widmem kolejnej, jest opowiedziany językiem miksującym reklamy, slogany z kolorowych magazynów i podsłuchanych rozmów.

Na Ninateka.pl zobaczymy wersję, która nie jest dosłownym przeniesieniem spektaklu na ekran, a próbą zbudowania filmowej opowieści. W przedstawieniu występują m.in.: Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Magdalena Kuta.

www.ninateka.pl

"WYMAZYWANIE" KRYSTIANA LUPY

Obejrzenie tylko tego przedstawienia to już porządny maraton teatralny godny jednego sezonu serialu. Ponad pięciogodzinne "Wymazywanie" (podzielone na cztery części) jest rejestracją jednego z najważniejszych spektakli, które Krystian Lupa wystawił w Teatrze Dramatycznym.

Jego podstawą była powieść Thomasa Bernharda rozliczająca Austrię z nacjonalizmu. W obsadzie m.in.: Piotr Skiba, Maja Komorowska, Władysław Kowalski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Adam Ferency.

www.ninateka.pl

***

Na zdjęciu: "Jezioro łabędzie" Polskiego Baletu Narodowego .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji