Artykuły

Poznań. Teatralny koniec wakacji. Dla dużych i małych

Na spektakle dla dorosłych internetowa pula biletów rozeszła się w kilka godzin. Dodatkowa będzie dostępna dziś w Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Centrum Inicjatyw Senioralnych. Tegoroczny Teatr #NaWolnym to także spektakle dla dzieci.

Jakie tajemnice kryje w sobie magazyn pełen teatralnych lalek? Co się tam dzieje, gdy teatr pustoszeje i lalki zostają same? - Od dawna podejrzewaliśmy, że nasze lalki prowadzą pełne przygód, bogate towarzysko życie. Mają swoje marzenia, rozterki, miłostki, problemy i smutki, potrafią być zabawne, straszne, narwane i mądre. Piękne i brzydkie jednocześnie. Targają nimi prawdziwe, wielkie emocje - piszą twórcy spektaklu "La La Lalki". Premiera odbyła się na początku czerwca w Teatrze Animacji. W sobotę 18 sierpnia spektakl z muzyką na żywo (dla dzieci od 7 lat wzwyż) będzie można zobaczyć w ramach cyklu #NaWolnym.

Dzień później na dziedzińcu Urzędu Miasta warto przyjść z młodszym dzieckiem - od 1,5 roku do 6 lat. Na scenie zagoszczą "Blumowe Piosenki" - spektakl oparty na dziesięciu autorskich piosenkach Studia Teatralnego BLUM. Przedstawienie ma formę koncertu przeplatanego zabawą z dziećmi wykorzystującą dźwięk, ruch, a przede wszystkim emocje i wyobraźnię.

W kolejny weekend na dziedzińcu dzieci będą mogły zobaczyć spektakl "Chodź na słówko" Centrum Sztuki Dziecka (dla widzów od 7 lat). Kula pragnie tu za wszelką cenę stać się kurą, a Toperz chce zostać nietoperzem. Przedstawienie w reżyserii Jerzego Moszkowi-cza na podstawie tekstu młodej poznańskiej pisarki Maliny Prześlu-gi pełen jest podobnych językowych pułapek. Bohaterami są tu słowa, które zostały źle wypowiedziane i teraz nie wiedzą, kim tak naprawdę są. Wspólnie zastanawiają się, jak znaleźć swoją właściwą osobowość.

Pierwsza edycja cyklu Teatr #NaWolnym w 2016 r.

NIE TYLKO DLA DZIECI

Teatr #NaWolnym to także produkcje dla dorosłych - w gwiazdorskiej obsadzie, z różnych stron Polski.

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń będzie na pewno "Danuta W." Teatru Polonia z Krystyną Jandą [na zdjęciu]. Spektakl powstał na podstawie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice". Głośna autobiografia ukazała siew 2011r.

Premiera "Danuty W." odbyła się rok później w gdańskim Teatrze Wybrzeże i w Warszawie. Główna bohaterka wzięła udział w obu pokazach. Widownia pękała w szwach. Emocje udzieliły się zresztą samej Jandzie, która podczas gdańskiej premiery przerwała spektakl, przeprosiła i zaczęła od nowa, bo pomyliła się w tekście (całość rozpoczyna wyliczanka imion dzieci Danuty i Lecha oraz ciąg dat ich urodzin). - Niech się pani nie przejmuje, ja też tego nie pamiętam - pocieszał ją z widowni Lech Wałęsa.

W Poznaniu "Danutę W." zobaczymy 21 sierpnia.

Pokazy otworzy 17 sierpnia "PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej", czyli spektakl koncert, który zamknął tegoroczny sezon w Teatrze Polskim w Poznaniu. W niedzielę 19 sierpnia Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry pokaże "Gąskę" na podstawie Nikołaja Kolady, a dzień później zobaczymy "Seks dla opornych" Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las. Wrocławski Teatr Komedia 22 sierpnia wystawi spektakl "Nic nie gra". - Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem "Monty Python" - zapowiadają artyści.

W czwartek 23 sierpnia nadarzy się okazja, by zobaczyć w plenerze spektakl "Kalina" poznańskiego Teatru Nowego. To monodram oparty na biografii i piosenkach Kaliny Jędrusik w wykonaniu Anny Mierzwy.

W piątek 24 sierpnia Teatr Muzyczny wystawi "Akompaniatora" - spektakl o relacji pomiędzy diwą operową i towarzyszącym jej od trzydziestu lat pianistą.

Teatralny cykl pokazów zamknie 25 sierpnia "Goła Baba" Teatru Polonia z Joanną Szczepkowską. - Monodram pod frapującym tytułem składa się z dwóch części, w których rozmowy z widzami toczą dwie bardzo różne kobiety: liryczna, stonowana kobieta z parasolką, której poetyka -jak obawia się autorka - z trudem dociera do dzisiejszego widza i przebojowa, rubaszna, tytułowa "goła baba", znacznie lepiej trafiająca w upodobania skomercjalizowanej, szerokiej publiczności - relacjonował po premierze w 1997 r. w "Przekroju" Lucjan Kydryński.

Bilety są bezpłatne, te dystrybuowane online rozeszły się 6 czerwca. Po wydrukowaniu zostaną sprawdzone przed wejściem na dziedziniec.

Specjalna pula biletów papierowych będzie dostępna od 10 sierpnia w Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Centrum Inicjatyw Senioralnych. To oferta dla rodzin oraz seniorów.

Osoby, dla których nie starczyło wejściówek rozdawanych przez internet, będą miały możliwość zdobycia biletu w Centrum Informacji Miejskiej na 2 dni robocze przed każdym spektaklem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji