Artykuły

Kraków. Nowa siedziba Cricoteki

Za 2-3 lata Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przeniesie się za Wisłę. Cricoteka otrzymała stary budynek dawnej elektrowni podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej z przyległym terenem i przystępuje do przygotowywania obiektu do nowych celów.

Pierwszym etapem jest ogłoszony obecnie konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczej. Konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią br. Projekt inwestycji został wpisany w stosowny program województwa małopolskiego na lata 2006-2008.

Cricoteka, której działalność opiera się na przechowywanej w zbiorach ośrodka kolekcji kilkuset obiektów i kostiumów scenicznych, pism teoretycznych artysty, rejestracji wideospektakli, filmów dokumentalnych poświęconych twórczości Tadeusza Kantora, dokumentacji fotograficznej, plastycznej i publicystycznej, mieści się obecnie w kilku punktach miasta i dysponuje powierzchnią zbyt skromną w stosunku do zadań. Nowa siedziba ma - przede wszystkim - rozwiązać problem stałej ekspozycji dorobku Tadeusza Kantora, co dotychczas nie było możliwe.

Projekt zakłada powstanie miejsca, w którym znajdzie się m.in. stała ekspozycja prezentująca całość zbiorów Cricoteki. Będą również sale przeznaczone na ekspozycje zmienne, pokazujące dzieła Kantora, artystów z nim związanych i młodych twórców. Zbiorom archiwalnym mają zostać stworzone warunki spełniające normy wymagane dla wieloletniego przechowywania. Niezbędne też zaczyna być specjalistyczne studio konserwacji. Sala określana jako wielofunkcyjna umożliwi organizowanie sympozjów, prezentacji multimedialnych, przedsięwzięć teatralnych i warsztatów.

Ulokowanie Cricoteki w obiekcie postindustrialnym wspisuje się w sprawdzony w wielu krajach Europy trend takiego właśnie wykorzystywania budynków opuszczanych przez szeroko pojęty przemysł. Kantor z teatrem Cricot 2 był i w tym względzie prekursorem w naszych warunkach; jeszcze za życia artysty narodził się pomysł wykorzystania dla teatru i dla celów ekspozycyjnych Cricoteki budynku przy ul. Łobzowskiej, z przeszłością podobną do tego przy Nadwiślańskiej. Pomysł rozmył się w czasie, potem zabrakło Tadeusza Kantora i o sprawie zapomniano. Obecnie projekt z innym, zresztą ciekawszym adresem, ma realne podstawy realizacji, którą - na wszelki wypadek - warto śledzić z uwagą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji