Artykuły

Płock. Andrzej Franaszek opowie o Herbercie

W czwartek o godz. 17 Książnica Płocka zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem i promocję - jak to określa biblioteka - najważniejszej książki 2018 roku, czyli monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta, zatytułowanej "Herbert. Biografia I. Niepokój".

Franaszek to urodzony w 1971 roku krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Autor książki "Miłosz. Biografia" (Wydawnictwo Znak, 2011), za którą otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę "Nike" Czytelników "Wyborczej", Nagrodę im. Kazimierza Wyki oraz Nagrodę Ministra Kultury i Edukacji Narodowej. Jest także autorem prac "Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta" (nominacja do Nagrody "Nike" w 1999 r.) oraz "Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy" (Znak, 2010), licznych szkiców, a także scenariuszy filmów dokumentalnych.

Wydawnictwo Znak tak pisze o biografii poety jego autorstwa: "W swoim najnowszym dziele z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane, notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała".

Spotkanie w Książnicy odbędzie się w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta. Przypomnijmy, że do 6 października w bibliotece przy Kościuszki można oglądać poświęconą poecie wystawę "osiągnąć myśl czystą".

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Nieco wcześniej zaś, we wtorek o godz. 17, Książnica w ramach swej Kuchni Literackiej organizuje spotkanie "Okupacja od kuchni". Mowa będzie o zaradności kobiet w czasie drugiej wojny światowej. Spektakl na podstawie poświęconej temu tematowi książki Aleksandry Zapruto-Janickiej zaprezentuje Teatr Remedium Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku. O praktyczne doznania kulinarne zadbają uczniowie Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku. Spotkanie odbędzie się w Czytelni pod chmurką w ogrodzie Książnicy, w razie niepogody przeniesione będzie do sali kolumnowej biblioteki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji